První udržitelný obchoďák pro Česko aneb Týdenní swap PDF Tisk Email
Napsal uživatel Hel   
Pátek, 25 Září 2020 18:23

swap-prague-uvod-01

Rádi obměňujete svůj šatník, pořizujete vychytávky do domácnosti, ale někdy se trochu ztratíte v materiálech a nakoupíte ukvapeně? Zároveň máte pocit, že už je věcí všude dost? Pak se vydejte ve dnech 5. až 11. října do Pražské tržnice v Holešovicích do Prvního udržitelného obchoďáku! Pod střechou kryté haly si vyberete ze zboží v kvalitě, kterou ověřili předchozí majitelé – oblečení, různých domácích potřeb, knih a jiného umění, dekorací nebo dokonce pokojových květin.

 

Nebudou chybět ani šperky, dětské hračky nebo kosmetika. Všechny tyto věci přinesou lidé, kterým už posloužily, a je na čase, aby uvolnily místo v jejich domácnosti a udělaly radost dalšímu majiteli. To samé můžete udělat i vy a přinést cokoliv, co už nepotřebujete, přitom je to stále v dobré kvalitě. Organizační tým vše roztřídí, aby si mohli návštěvníci pohodlně a přehledně vybírat. Je to hravý způsob pořizování věcí a velkou výhodou je, že se neplatí za jednotlivé kusy. Prostě si koupíte vstupné, které jde na organizační náklady, a pak už je na vás, co si odnesete – to je swap, neboli vzájemná výměna.

„Navazujeme tak na úspěšné akce Týdenní swap z minulých let. Tentokrát ale bude vedle swapu ještě více zastoupen doprovodný program odpovídající spíše spektru nákupních center - proto jsme zvolili komplexnější název: Týdenní Swap: První udržitelný obchoďák”, vysvětluje Kristýna Holubová, spoluzakladatelka kolektivu SWAP Prague, který tyto výměnné akce v Praze organizuje. 

 

swap-prague-uvod

Kristýna také přibližuje, jak celý nápad vznikl: „V roce 2016 jsme udělaly první swap jen tak pro zábavu a dnes to jsou nejen akce, ale také aktivní online komunita více než sedmnácti tisíc lidí, kteří mezi sebou denně vyměňují spoustu krásných a užitečných věcí. Dlouho sníme o tom, že v Praze vznikne místo, kde bude možné nakupovat eticky a udržitelně, protože lokální přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob ekologického získávání věcí. Podobná místa napevno existují třeba ve Švédsku či Německu, my jsme se rozhodli vyzkoušet to zatím na sedm dní – a kdy jindy, než právě v tento přelomový rok.“

Její kolegyně Lucie Poubová dodává: „Během celého týdne čeká na návštěvníky také bohatý doprovodný program. Udržitelný přístup totiž spočívá nejen ve vzájemné výměně věcí, ale především v postupném přetváření spotřebních návyků, aby byly funkční a praktické. Nenakupováním, rozumným nakupováním, tříděním, recyklací a posíláním věcí dál šetříme své peníze, energii, planetu a prodlužujeme životní cyklus výrobků. Právě o tom budou workshopy a diskuse na týdenním swapu.“

Výběr z doprovodného programu:

Dětský koutek s hlídáním od pondělí do pátku vždy 10:00 – 13:00 

 Opravárna oblečení a drobných spotřebičů v sobotu 10:00 – 20:00
Workshopy:

Upcycling – vyrob si čepici z vyřazených svetrů

 Tour Swapem aneb Jak efektivně swapovat

Dílna pro děti s Green Cat

Jak na děti bez odpadu s Ebuu

Co a jak ušít ze vyřazeného dětského oblečení

Základy šití – Strojovna
Přednášky a diskuse:

Divoké 90-ky v sekáčích až po dnešní pop-upy – Potex, 1981, Nosené (SK)

Nadčasový design – Z pokoje do pokoje, Plastia

Od globální situace po spotřebitelské chování – Lucie Nencková (enviromentální politika), Štěpán Vaškevič (Institut cirkulární ekonomiky)

Greenmarketing nebo greenwashing – Econea, Green Cat

 Materiály a textil – Green dress makers Olomouc

Jak na udržitelný šatník – Eva Urbanová (NILA)

 

Kdy: 5. – 11. října 2020 vždy od 10:00 do 22:00 

Kde: Pražská tržnice, hala číslo 13

1 den – 150 Kč 3 dny – 400 Kč5 dní – 600 Kč

.

swap-prague-uvod-02

 

https://goo.gl/maps/ZaLHgnB9qx4zDBtFA

Předprodej vstupenek:

 https://goout.net/cs/jine-akce/tydenni-swap-prvni-udrzitelny-obchodak/mcevf/+gcetq/

Aktualizováno Sobota, 26 Září 2020 20:33
 

Reklama

Banner