Podle nového průzkumu[1] značky HONOR vyfotí až tři čtvrtiny Evropanů několik snímků, než se jim podaří zachytit dokonalý portrét. V počtu foto neúspěchů vedou ženy: na průměrném mobilním telefonu pořídí zhruba o 100 zbytečných snímků více než muži.

Kvůli snaze o dokonalou portrétní fotografii jsou evropské mobilní telefony zahlceny zbytečnými a nechtěnými snímky. 75 % Evropanů předtím, než vyberou konkrétní snímek svých blízkých, pravidelně pořídí několik fotek, takže v průměru mají ve svých telefonech uloženo neuvěřitelných 268 nepovedených snímků a 12 % jich má uloženo dokonce více než 400.

Průzkum zadala značka HONOR, přední světový dodavatel chytrých zařízení, a to před uvedením své nejnovější produktové řady, která má přijít na trh příští měsíc a jejímž cílem je nastavit nový standard v oblasti portrétní fotografie chytrými telefony.

Ženy mají v telefonu v průměru 330 nepoužitelných snímků, zatímco muži obvykle zhruba o stovku méně, konkrétně 224. Svou roli hraje i věk. Nejvíce nepovedených fotografií má generace Z, a to 360, zatímco u 35-45letých je to „skromnějších“ 200 nepoužitých fotografií.

Problematické stránky fotografování


Z výsledků vyplývá, že téměř třetina Evropanů ve věku 18-45 let se cítí trapně, když někomu trvá příliš dlouho, než je dobře vyfotí, a každý pátý (20 %) se cítí otráveně, když fotografické dovednosti jeho blízkých nejsou na úrovni.

Schopnost dobře fotit lidé hledají i u svých potenciálních partnerů. Téměř třetina (30 %) respondentů uvedla, že když je někdo chce vyfotit, cítí se výjimečnější, a 13 % přiznalo, že je větší šance, že s někým začnou chodit, když bude dotyčný dobrý ve focení.

Pro menší část účastníků průzkumu je to skutečně zásadní. 6 % z nich dokonce přestalo kvůli pořízené fotografii s někým mluvit a 5 % kvůli fotografii, která se jim nelíbila, ukončilo vztah. 14 % respondentů se ze stejné příčiny s někým pohádalo.

Dokonalý portrét


Téměř polovina lidí (46 %) pociťuje v situaci, kdy je někdo požádá o vyfocení, velký tlak na pořízení dobrého snímku, a více než třetina lidí (36 %) přiznává, že neví, jak vlastně dobrou portrétní fotografii pořídit.

Navzdory tlaku na dokonalé zachycení na fotkách uvedlo 59 % respondentů, že pořízení dobré portrétní fotografie jim přináší radost. Třetina (34 %) respondentů uvedla, že podle nich může dobrá portrétní fotografie o lidech prozradit něco víc, a 49 procentům respondentů se líbí, když fotografie vystihuje něčí osobnost.

Bai Kai, ředitel společnosti HONOR Czech, řekl: „Zachycení podstaty člověka prostřednictvím portrétní fotografie je uměleckou formou a výsledky našeho průzkumu poukazují na to, že v našem každodenním životě roste touha po dobrém portrétu. Ve společnosti HONOR chápeme vášeň a emoce, které se s portréty pojí, a proto máme radost z blížícího se uvedení špičkové řady HONOR 200. Díky pokročilé technologii umělé inteligence může nyní každý dosáhnout skvělých výsledků a proměnit každodenní okamžiky v umělecká díla. Rozlučte se s amatérskými snímky a přivítejte s novou řadou HONOR úžasné portrétní fotografie.

Pokrok ve fotografování chytrými telefony nabízí chytrá řešení, jak získat snímek, který skutečně vystihuje portrétovaný objekt. Řada HONOR 200, která bude uvedena na trh 12. června 2024, nastavuje portrétním fotografiím nový standard.

[1] Výzkum provedený společností Censuswide jménem společnosti HONOR v květnu 2024. Průzkumu se zúčastnilo více než 10 000 spotřebitelů ve věku 18-45 let z pěti zemí: Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko a Itálie. Na každém trhu odpovídalo 2 000 respondentů.