Ano, řeč je o stejnojmenném koktejlu, který se podobně jako další světoznámé drinky stal součástí večírků, společenského života a historických dekád. Typické jsou právě pro období první republiky, kdy se po útrapách první světové války vrátil život také do barů.
Stejně tak i v restauraci Tiskárna Národní si tyto ikonické míchané drinky našly své místo v nápojovém lístku. Přijďte! Tady chutná Chicago, Singapore Sling a další koktejly, jež se těšily velké oblibě a neodmyslitelně patří do světa slavných.
Do Tiskárny na koktejly
Vyrazte na drinky, které pili slavní herci, herečky a známé osobnosti první Československé republiky. Nabízí se otázka: „Proč pít koktejly?“ Najdeme mnoho kladných odpovědí. Podle prvního receptu jde o „posilující nápoj složený z lihovin různého druhu, cukru, vody a bitterů, jež se lidově nazývá sling֧“. Poprvé byla definice koktejlu zveřejněna v roce 1806 v americkém časopise The Balance. Od doby prvního koktejlového receptu uběhla již spousta času a změnily se také chutě a zvyky konzumentů.
Co pili slavní herci, herečky a známé osobnosti první republiky? Zeptali jsme se vyhlášeného barmana Bernarda Koselleka.
Jaké koktejly najdeme v restauraci Tiskárna?
Jedná se o koktejly z prvorepublikového období. Klasické koktejly s moderní úpravou, nicméně v původní receptuře, anebo pozměněném způsobu podávání, aby si zákazník svůj drink mohl vychutnávat s patřičnou noblesou. Koktejly jako První republika, Chicago, Lucerna Gin Fizz, ale i Singapore sling jsou vybrány a připraveny tak, aby splnily očekávání a zapadly do konceptu samotné restaurace.
Proč právě tyto koktejly?
Dalo by se říci, že jsou to opravdové ikony své doby. Při konzumaci můžete vnímat jejich výjimečnost, a to přesně tak, jak tomu bylo před více než 100 lety. Tehdy bylo považováno pití koktejlů za společenskou událost. Pojďme se na chvilku zastavit a vnímat chutě a atmosféru drinku, jenž si to zaslouží.
Benny, jaký je váš osobní tip na drink?
Osobně jsem vyznavačem koktejlů, které obsahují rum. Takže Rum Old Fashioned připravený s patřičnou pečlivostí mne vždy velmi potěší.
TADY CHUTNÁ…!
První republika
Koktejl je variací na klasický Manhattan, který představuje jednu z ikonických koktejlových klasik. Není proto divu, že patřil k nejrozšířenějším koktejlům v barech první republiky. Jeho nadšeným konzumentem byl například spisovatel Eduard Bass a chodil na něj do baru Passage, který se nacházel na Václavském náměstí.
Singapore Sling
Historie tohoto nápoje sahá až do roku 1915 a jak sám název napovídá, své kořeny má v Singapouru. Poprvé jej mohli ochutnat hosté v tamním hotelovém baru Raffles. Barman Ngiam se rozhodl, že vytvoří koktejl, který vypadá jako obyčejná ovocná šťáva, ale ve skutečnosti se v něm ukrývá gin a likéry. Namíchal proto nápoj růžové barvy, která mu dodala jemný nádech, a díky jeho nenápadnosti byl považován za společenský přijatelný nápoj pro ženy. Není divu, že si jej dámy rychle oblíbily a zrodila se legenda – Singapore Sling!
Chicago
V severoamerickém městě Chicago zanechali Češi hlubokou stopu. Za svým americkým snem se sem již od poloviny 19. století vydávaly přes Atlantik doslova davy obyvatel českých zemí, kteří chtěli začít nový život. Na počátku 20. století pak tato vlna kulminovala a v roce 1931 se dokonce prvním demokratickým starostou Chicaga stal imigrant Anton Joseph Cermak, původním jménem Antonín Josef Čermák. Koktejl nazvaný Chicago je právě připomínkou těchto dob, kdy si Češi za první republiky během přípitků připomínali své krajany, kteří zakotvili „za velkou louží“.
Lucerna Gin Fizz
Koktejl gin-fizz údajně vznikl už v 19. století v New Orleans. Díky knize Ohňostroj pražských barů a lokálů máme dnes svědectví o tom, že se i v pražském Lucerna baru míchal proslulý gin-fizz už před 2. světovou válkou. Obsahoval 1 dcl ginu, 2 čerstvé pomeranče a led. Svou oblibu si u českých hostů zachoval nejen za dob první republiky, ale i v pozdějších těžkých dobách, kdy vládu nad Československem převzal komunistický režim.
Koktejly i další menu najdete na Restaurace Tiskárna – Národní
Foto: Lukáš Dvořák