Zdraví máte jedno, na limitech u cestovka nikdy nešetřete PDF Tisk Email
Čtvrtek, 02 Srpen 2018 20:30

alt

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. To čas od času platí i o těch, kteří vyrazí cestovat do zahraničí. Cestovní pojištění patří stále častěji k automatické výbavě každého cestovatele, ale pořád se ob jevují tací, kteří chtějí při jeho uzavírání ušetřit za každou cenu. Kdy je to rozumné a kdy je to naopak čirý nesmysl?

 

Základem každého cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh. Tedy pojištění pro případy, když se stane něco se zdravím – ať už jde o onemocnění nebo úraz. Pojištění pak primárně řeší úhradu nákladů, které vzniknou s ošetřením a léčbou. „Suverénně jde také o ty nejdražší položky, které z cestovní pojištění hradíme. O to důležitější je mít před cestou nastavenou správnou výši limitu pojistného krytí. Tedy částku, do které pojišťovna klientovi finančně kryje záda,“ přibližuje Kateřina Vanková, produktová manažerka pojišťovny Generali. A šetřit se rozhodně nevyplácí. Navíc pokud do dovolené investujete desítky tisíc korun, cena cestovního pojištění je v takovém rozpočtu jen velmi drobná položka.

Evropa vs. svět

Při výběru správného limitu pojistného krytí v souvislosti s léčebnými výlohami platí poměrně jednoduchá pravidla. Pokud cestujeme po Evropě, stačí limit nižší. Konkrétně to znamená například v řádech několika milionů korun. Když se vydáváme do zbylých částí světa, měl by být limit násobně vyšší. S tímto přístupem počítají také pojišťovny. „Limit alespoň 3 miliony by měl v Evropě pokrýt skutečně i poměrně náročné situace se zdravím. U cest do světa nabízíme limit 100 milionů Kč, který se může na první dojem jevit jako přemrštěný. Opak je, ale pravdou,“ říká Kateřina Vanková. Rozdíl v ceně pojištění přitom není zásadně vyšší a pocit jistoty může být ve finále k nezaplacení.

alt

Rizikové aktivity

Dalším hlediskem při výběru správného limitu jsou aktivity, které v zahraničí plánujete provozovat. Když se budete procházet po městech, odpočívat na pláži nebo si vyrazíte autem na obhlídku ostrova, je to něco jiného, než když budete sjíždět divokou řeku, šplhat po horách nebo se věnovat něčemu mnohem adrenalinovějšímu. „Pro dobrodružnější aktivity je potřeba se nejen extra připojistit, aby pojištění krylo i tuto činnost, ale automaticky byste měli volit i vyšší limit u pojištění léčebných výloh,“ doporučuje Kateřina Vanková. Není těžké si představit, že když se zraníte, budou následky jiné při zakopnutí na promenádě než při spadnutí ze skály…

„Pojištění adrenalinových činností sice stojí kvůli vysokému riziku dvojnásobnou sazbu, ale i v těchto případech mohou lidé ušetřit. Nenutíme klienty si je pojistit po celou dobu dovolené, ale jen na vybraný úsek, kdy vědí, že se těmto aktivitám budou skutečně věnovat,“ vysvětluje Kateřina Vanková z Generali.

alt

Kartička zdravotní pojišťovny nestačí

Vyrazit na zahraniční dovolenou jen s kartičkou zdravotní pojišťovny je tak trochu bláznovství. Kartička totiž platí výhradně v rámci Evropy a pouze v zařízeních s veřejnou zdravotní službou. Lidé mají navíc k dispozici jen rozsah péče, která je v dané zemi hrazená z veřejných prostředků. A ten nemusí být stejný jako v Česku. Často se navíc v zahraničí lidé na zdravotní péči podílí přímo.

Je třeba si uvědomit, že rychlá dostupnost veřejného zdravotního zařízení není ani v rámci Evropy stoprocentní. „Mnohdy jsou blíž soukromé zdravotní instituce. Tam, ale kartička zdravotní pojišťovny samozřejmě náklady nekryje. Po jejím předložení vás mohou ošetřit, poštou ale za nějakou dobu přijde vyúčtování a žádost o zaplacení nákladů na léčení. Běžné však je, že úhradu vyžadují už přímo na místě,“ vysvětluje Kateřina Vanková z Generali.

Cestovní pojištění je tedy vždy rozumnějším a výrazně levnějším řešením. Další výhodou je asistenční služba, která je klientovi k dispozici a vše mu přeloží a vysvětlí i v případě složitějšího lékařského zákroku. Klienti nemusí platit ošetření z vlastní kapsy, asistenční služba danému zdravotnickému zařízení dopředu garantuje uhradit náklady na jeho ošetření či operaci.

alt

Drahá léčba nejen v USA

Zatímco lékařské ošetření nebývá obvykle enormně drahé například v asijských zemích, doslova horentní sumy se za léčbu vydávají ve Spojených státech amerických. „Vždyť jen jediný den na jednotce intenzivní péče ve Spojených státech stojí zhruba 100 tisíc korun,“ popisuje realitu Kateřina Vanková. K těm nejdražším destinacím, kde je zdravotní péče skutečně velmi nákladná, patří kromě USA také Nový Zéland, Austrálie nebo třeba Kanada.

alt

Banality za miliony

O tom, že i docela obyčejná věc se může proměnit v hororový příběh, vědí své i čeští cestovatelé. Příkladem může být dovolenkový pobyt staršího muže v USA. Ten na hotelovém pokoji tak nešťastně upadl na toaletě, že si komplikovaně zlomil nohu. „Za akutní ošetření, operaci a pobyt v nemocnici i následnou cestu zpět jsme uhradili částku překračující tři miliony korun,“přibližuje podobu závažnějších případů Kateřina Vanková z Generali.

Podobně vysokou sumu stála i léčba následků šlápnutí na hřebík, opět v Americe. Cestovateli se rozvinula velmi rychle celá řada zdravotních komplikací, které vedly až k těžké otravě a postupnému selhávání orgánů. I tady okamžitá zdravotní péče znamenala milionové účty.

„Vysoká úhrada byla spojená i se záchranou českého turisty v Austrálii, který po úrazu hlavy a mozku skončil v nemocnici. Jeho léčba a následná letecká přeprava zpět do Česka měla konečný účet 1,3 milionu korun. Vše jsme samozřejmě hradili z jeho cestovního pojištění, “ říká Kateřina Vanková.

A zuby nakonec

V případě nákladů spojených se zdravím je dobré zmínit ještě jednu důležitou věc – ošetření zubů má vždy svůj vlastní finanční limit. Proč? „Z cestovního pojištění se hradí pouze akutní případy, které v zahraničí nastanou. Obvykle jde o částky mezi 10 až 30 tisíci korunami, opět podle toho, jaký balíček pojištění si vyberete,“ vysvětluje Kateřina Vanková. Pojišťovny tím tak předcházejí nepoctivcům, kteří by do zahraničí jezdili řešit estetické záležitosti spojené se zuby.

Aktualizováno Neděle, 05 Srpen 2018 20:49
 

Reklama

Banner