Čtyři desítky budov se zbarvily do fialova na podporu předčasně narozených dětí PDF Tisk Email
Neděle, 21 Listopad 2021 16:17
alt

Světový den předčasně narozených dětí slaví celý svět 17. listopadu. Už o den dříve ho ale připomenou významné budovy i nemocnice po celé České republice. Na připomínku i poděkování za péči, kterou nedonošeným dětem poskytovali lékaři, zdravotníci i rodiče, se téměř čtyřicítka budov zbarví purpurově. I letos ale zůstává jedním z hlavních témat akcí péče o děti v době koronaviru.

 

Počet předčasně narozených dětí v loňském roce klesl, ani tak ale nelze říct, že by se náročnost péče o ně snižovala. Poslední dva roky jsou totiž i pro novorozenecká oddělení ve znamení koronaviru. „Chránit musíme sebe, náš zdravotnický personál a samozřejmě i rodiče. Čím více vir známe, tím lépe se nám ale daří všechny chránit, ale také víme, jaká rizika jsou spojená například s příjmem nakažených rodiček. Samotný vir může být jednou z příčin předčasného porodu, důležitá je ale i následná péče, která zajistí rychlé uzdravení rodičky a umožní její kontakt s dítětem,“ uvádí primářka novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice Milena Dokoupilová.

Inkubátory chrání i před koronavirem

Přesto, že výjimky potvrzují pravidlo, samotné děti virem ohrožené obvykle nejsou, a to ani ty předčasně narozené. Novorozenci nejen že nepatří mezi ohrožené skupiny, které by si vir vybíral, navíc jsou také chránění právě díky inkubátorům. „Ty moderní zajišťují individualizované mikroklima a potřebný klid pro správný vývoj uší, očí i plic. Koronavirus dělá péči o nedonošené děti náročnější, některé jednotky ale rodičům umožňují s dětmi zůstat v kontaktu i na dálku – mohou na ně mluvit přes telefon nebo pomocí zvláštních zařízení, nebo využívají šifrované služby, skrze které rodičům posílají alespoň fotografie nebo zprostředkovávají videohovory,“ vysvětluje Václav Baxa, odborník na zdravotnické technologie společnosti Dräger.

Nemhoro Pruceli ruzova 0002

 

Důležitý je kontakt a trpělivost

Na to, že je kontakt rodiče s dítětem pro obě strany velmi přínosný, upozorňuje spolek Nedoklubko. „V Nedoklubku si uvědomujeme, jak tyto náročné dny a měsíce spojené s koronavirem, komplikují situaci na neonatologických odděleních. Už tak mají rodiče spoustu starostí s předčasným příchodem jejich miminka na svět, a navíc se musí potýkat s komplikacemi a omezením v souvislosti s protiepidemickými opatřeními. Je to nelehké období pro celé týmy neonatologických oddělení, miminka i rodiče,“ říká ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková. Důležitá je v takových chvílích ale i trpělivost. V kombinaci s pandemickými opatřeními tak rodiče předčasně narozených dětí častěji vyhledávají i pomoc psychologů.

Nedoklubko při příležitosti letošního Světového dne předčasně narozených dětí i měsíce, který je připomíná, navštívilo 12 perinatologických center, 13 center intermediární péče a dalších šest novorozeneckých oddělení, ve kterých fond rozdal stovky purpurové léčivé balíčky rodičům a také limitovanou edici dárkových balíčků 2021 všem lékařům, sestrám a dalším pracovníkům, kteří na neonatologických odděleních pracují. Vedle purpurově nasvícených budov připomínají Světový den předčasně narozených dětí také další charitativní akce a rodiče si jejich boj připomínají šňůrkou navázaných dětských ponožek.

Kde tento rok nasvícené budovy najdete?

1. Brno - hrad Špilberk
2. České Budějovice - IGY Centrum
3. České Budějovice - Jihočeské divadlo
4. Hradec Králové - radnice
5. Most - hrad Hněvín
6. Olomouc - Hotel Theresian
7. Ostrava - OC Nová Karolina
8. Ostrava - radniční věž
9. Ostrava - most Miloše Sýkory
10. Ostrava – poliklinika fakultní nemocnice
11. Plzeň - divadlo J.K. Tyla
12. Praha - rozhledna Petřín
13. Praha - Tančící dům
14. Praha - ÚPMD Podolí
15. Praha - Ministerstvo zdravotnictví
16. Praha - Gynekologicko-porodnická klinika U Apolináře
17. Ústí nad Labem - kaple Nanebevzetí Panny Marie
18. Zlín - radnice
19. Buchlovice - zámek
20. Hořovice - nemocnice
21. Jablonec nad Nisou - divadlo
22. Jáchymov - mincovna
23. Jihlava - Mariánský sloup
24. Jihlava – dům kultury
25. Karlovy Vary - muzeum
26. Karlovy Vary - nemocnice
27. Kladno - divadlo
28. Kolín - radnice
29. Liberec - radnice30. Loučeň - zámek
31. Mladá Boleslav - radnice
32. Mladá Boleslav - divadlo
33. Mnichovo Hradiště - radnice
34. Pardubice - Východočeské divadlo
35. Písek - radnice
36. Kyjov - radnice
37. Šternberk - hrad
38. Teplice - radnice
39. Uherské Hradiště - radnice

Aktualizováno Úterý, 23 Listopad 2021 16:59
 

Reklama

Banner