Po stopách českých sklářů PDF Tisk Email
Neděle, 05 Květen 2019 14:03

alt

Jedinečný příspěvek k historii i současnosti sklářského uměleckého řemesla vydalo v nedávných dnech pražské nakladatelství Grada. Jedná se o knihu novináře a spisovatele Ivana Černého, který s blokem v ruce navštívil dvě desítky současných velkých i rodinných skláren, charakteristických svou ruční a uměleckou výrobou i faktem, že se zde pořádají exkurze do provozu. Reportáže z hutí pak doplňuje více jak desítka postřehů z předních sklářských muzeí i skanzenů.

  alt

 

Z Černého reportérských cest tak vznikla originální turistická rukojeť, skvělý tip na výlet za netradičními zážitky. Něco podobného u nás dosud nikdy nevyšlo. Čtivý text je opatřen bohatou fotopřílohou od známého pražského fotoreportéra Miroslava Feszanicze, se kterým Černý řadu let spolupracuje, mj. se tato autorská dvojice prezentovala v publikaci zahraničních reportáží pod názvem Turistická rukojeť.

Vyčerpávajícího historizujícího úvodu se zhostila osobnost nad jiné povolaná, emeritní prezident prestižního spolku České umění skla/ CZECH ART OF GLASS Jiří Říha.

Po stopách českých sklářů

Perfektní turistická rukojeť

V knize Po stopách českých sklářů nám autor představuje v abecedním pořadí kupříkladu manufakturu AJETO, která je navždy spojena se jménem legendárního umělce Bořka Šípka, Poděbradský Bohemia křišťál, Floriánovu huť v Častalovicích, či v neposlední řadě i nejstarší fungující sklárnu na světě v Harrachově. V části Sklářská muzea a skanzeny se čtenář zastaví kupříkladu v Bezdružickém království plném skla, V Muzeu (nejen lustrů) Kamenický Šenov, či sklářském skanzenu Jakub.

alt

Vydejte se po stopách našich mistrů křehkého řemesla s touto jedinečnou knížkou v ruce. Mnohasetletá tradice výroby skla v českých zemích ukazuje na příznivé klima, díky němuž se české sklo stále drží na předním místě ve světě. Sklářské hutě, designerská studia, sklářská muzea a dokonce i skanzeny čekají netrpělivě na vaši návštěvu. Než však vstoupíte do chrámu křehké krásy, připomeňte si slova staré sklářské modlitby:

Vstoupíš-li do huti,
pokloň se a postůj, člověče,
neboť vstoupil jsi do chrámu sklářského,
a Tvá duše budiž čistá a plná pokory
vůči této hmotě,
při jejímž zrodu
prolínají se duše člověka a vůle Boží.

alt

 

Vzpomínaná kniha v závěru čtenáři připomíná, že nejlepší je však vidět sklářskou práci na vlastní oči jak u sklářské pece, či v dílně brusiče, rytce či malíře skla. A proto je každá kapitolka v závěru opatřena kontakty, jak adresou a tel. čísly, tak i webovými stránkami daného subjektu.

Helena Novotná Foto archiv

Aktualizováno Neděle, 12 Květen 2019 14:21
 

Reklama

Banner