Galerie Tančící dům otevřela největší výstavu díla Josefa Lady za 10 let PDF Tisk Email
Středa, 13 Prosinec 2017 06:16

Tichý večer se sochou svatého 1944 JPG ZMENSENY

Galerie Tančící dům otevřela 15. listopadu rozsáhlou retrospektivní výstavu díla Josefa Lady, která připomíná výročí 130 let od narození a 60 let od úmrtí tohoto významného českého malíře. Expozice Sedmičky Josefa Lady zobrazuje ve čtyřech podlažích Tančícího domu téměř 400 děl.

Mezi nimi nejznámější Ladovy obrazy, tvorbu pro děti, ilustrace časopisů, repliku umělcovy pracovny včetně osobních věcí i rodokmen jeho rodiny. Některé obrazy a ilustrace byly k vidění naposledy v roce 1957. Výstava je unikátní také interaktivními exponáty, které jsou součástí Ladovy přehlídky zcela poprvé. Expozice Sedmičky Josefa Lady je k vidění v Galerii Tančící dům do 1. dubna 2018.

Vnuk a pravnuci slavného malíře Josefa Lady připravili v Tančícím domě výstavu svého dědečka. U jejího zahájení nemohly chybět známé osobnosti, které zavzpomínaly na to, jak se jim s Ladovo tvorbou vyrůstalo či co pro ně znamená dnes. Alexander Hemala byl při uvádění vernisáže ve svém živlu.

Chytrá kmotra liška Jiřina Bohdalová zahájila výstavu Josefa Lady v Tančícím domě

Vnuk a pravnuci slavného malíře Josefa Lady připravili v Tančícím domě výstavu svého dědečka. U jejího zahájení nemohly chybět známé osobnosti, které zavzpomínaly na to, jak se jim s Ladovo tvorbou vyrůstalo či co pro ně znamená dnes. Alexander Hemala byl při uvádění vernisáže ve svém živlu.

Alexander Hemala: Jiřinko, co se ti vybaví, když se řekne Josef Lada?

Jiřina Bohdalová: To je zajímavý, mně naskočí jako první Vladimír Dvořák. Blízko Hrusic měl chatu, a když jsme se navštěvovali, z naší chaty na tu Vladimírovu jsme museli jet přes Hrusice. Takže jsme byli blízko panu Ladovi, aniž jsme to věděli. Mohli jsme ho třeba ještě zastihnout. Do dneška mě to mrzí.“

Hemala: Jiřino, ty jsi namluvila večerníček O chytré kmotře lišce, jsi mazaná jako liška?

Jiřina Bohdalová: No to děti zas tolik nezajímalo, jestli já jsem byla mazaná, ale hlavně je to krásně napsaný příběh. Režíroval to režisér Eduard Hofman, a to byl noblesní pán, byla to krásná práce. Je to na tom do dneška vidět.

Alexander Hemala: Renatko, jak se máte? Máte vy děti?

Renata Langmannová: Svoje děti ještě nemám, ale dobře jsem se vdala, tak mám nevlastní dceru, která je skoro dospělá.

Alexander Hemala: Kdybyste měla děti, myslíte, že byste obrázky Josefa Lady zakoupila.

Renata Langmannová: Až budu mít svá trojčata, určitě budou Ladovi knížky to první, co budu kupovat, já sama jsem na nich vyrostla. Když se řekne Lada, vybaví se mi úvodní obrázek ke knize Bubáci a hastrmani.

Alexander Hemala: Jituško, já tě pořád mám na paměti jako pramáti sexu, protože tvůj hanbatý pořad na Frekvenci 1 byl úžasný. Krásně vypadáš, jak to děláš?

Jitka Asterová: Nedělám vůbec nic.

Alexander Hemala: Jitko, máš nějak propojené obrázky Josefa Lady a Vánoce?

Jitka Asterová: Mám to velmi propojené, protože já budu letos s Ladou slavit 58 Vánoce. Protože já jsem vlastně měla Ladu doma, rodiče měli obrázek Josefa Lady doma, já jsem si dlouho myslela, že to je originál a nedávno jsem zjistila, že ne. Nicméně byla to typická zimní krajina se zamrzlým rybníkem. Já si Vánoce bez Lady neumím vůbec představit.

Zdena Procházková: Já mám k panu Ladovi veliký vztah. Můj dědeček měl velice blízko k Hrusicím stateček, v Kostelním Střimelicích, a tam já jsem trávila své mládí. Já když vidím ty obrázky a vesničky, tak mi to evokuje mládí. A přitom na druhé straně je jediný malíř, který mě donutil k tomu, abych se hlasitě zasmála. A já mu děkuju za ten humor.

Alexander Hemala: Pro nás pro chlapi je taková knížka Osudy dobrého vojáka Švejka, dovedete si, Stanislave, představit, že by to nekreslil Josef Lada?

Stanislav Zindulka: Nedovedu si to představit! Já jen chci říct, že na obrázky Josefa Lady se nedá zapomenout, tak jako se vůbec nedá, zapomenou na dětství. Byl to veliký magnet, který přitahoval a trvá do dospělého věku. I když je to obraz se zimní krajinou, tak je v tom cítit rodinný teplo.

Zdeněk Podhůrský: Já jsem bohužel pana Ladu minul, ale můj tatínek s ním pracoval. Dokonce byl u nás v ateliéru, v roce 1956, když se dělali Hrátky s čertem, tak byl u tatínka v ateliéru.

Vnuk malíře Josef Lada a jeho pravnuci Martin Lada a Viktor Lada. Slavný malíř Josef Lada patří do rodu dnes již 14 generací Ladů.

vnuk Josef Lada: Je to velice krásné, setkávat se v podstatě každý den s dílem svého dědečka a zprostředkovávat jej dalším generacím. Velice mě mrzí, že jsem dědečka nepotkal, protože maminka vždycky říkala, že bychom si spolu rozuměli. Je mi to líto.

Vernisáž navštívil také herec Zdeněk Žák s rodinou.

Výstava je symbolicky umístěna v Tančícím domě v oblasti Podskalí, části Prahy mezi Jiráskovým náměstím a Výtoní, kde Josef Lada žil. Nabízí výběr toho nejlepšího z tvorby Josefa Lady i náhled do jeho soukromého života. „Téměř 400 děl jsme zapůjčili z osmi muzeí, galerií a od soukromých sběratelů, díky tomu je to největší výstava díla Josefa Lady za posledních deset let v Praze,“ říká Robert Vůjtek, ředitel galerie. „Výstavu jsme připravovali více než rok a věřím, že se nám podařilo dát dohromady opravdu jedinečný soubor děl, který návštěvníkům ukáže mého dědečka i z jiné perspektivy, než pouze jako slavného malíře a ilustrátora. Lidé nahlédnou přímo do jeho pracovny, uvidí také jeho kostýmní návrhy i obrazy, které nebyly během posledních 60 let nikde veřejně vystaveny,“ vysvětluje Josef Lada, vnuk malíře.

V prvním patře a druhém podzemním podlaží jsou k vidění známé Ladovy obrazy jako Rvačka v hospodě (1943), Ponocný (1948) či Tři koledníci na sv. Štěpána (1942) i méně známý obraz Mikuláš, anděl a čert (1940), skica Ročních období, která vznikla okolo roku 1940, Volební karikatury I. a II. z 20. let nebo soubor ilustrací Radecký a kanonýr Jabůrek, který byl naposledy vystaven v roce 1957. Návštěvníci si mohou prohlédnout také ilustrace časopisů a knih včetně slavného Haškova Švejka. První podzemní podlaží představuje návštěvníkům tvorbu pro děti, a to za pomoci řady interaktivních exponátů jako jsou model auta strašidla Mulisáka z večerníčku Bubáci a Hastrmani spojený s animací ladovské krajiny či maketa knihy Kaňka do pohádky, kterou mohou děti prolézat. Připraveno je i promítání animovaného seriálu Kocour Mikeš. V přízemí galerie mohou návštěvníci nahlédnout do soukromého života Josefa Lady. K vidění je zde rodokmen Ladovy rodiny, model malířovy pracovny a jeho další osobní věci. Součástí přízemí jsou i filmové kostýmy, které Lada navrhl. V rámci doprovodného programu výstavy proběhnou koncerty filmových skladeb v podání Filmové filharmonie a komentované prohlídky s vnukem malíře Josefem Ladou či kurátory. Na koncerty i komentované prohlídky je nutná rezervace na www.sedmickyjosefalady.cz.


Kurátory výstavy jsou Lev Pavluch, Jana Sommerová, Jindřich Ulrich a Josef Lada, vnuk malíře Josefa Lady. Výstava Sedmičky Josefa Lady je v Galerii Tančící dům otevřena od 15. 11. 2017 do 1. 4. 2018 každý den mezi 09:00 a 20:00. Více informací na www.sedmickyjosefalady.cz.

15. 11. 2017 – 1. 4. 2018

Výstava Sedmičky Josefa Lady

Galerie Tančící dům

Jiráskovo náměstí 6, Praha 2

Kurátoři výstavy: Lev Pavluch, Jana Sommerová, Jindřich Ulrich, vnuk malíře Josef Lada

Aktualizováno Středa, 13 Prosinec 2017 06:28
 

Reklama

Banner