Ženy v Česku jsou milovnicemi piva, ukazuje průzkum Prazdroje. Pomáhá rozmanitá nabídka a útulnost hospod PDF Tisk Email
Úterý, 07 Březen 2023 06:24

alt

Na pivo nebo na víno? Jakou odpověď zvolí čeští muži, je celkem jasné. Velká většina z nich – 86 procent – dává přednost tomu zajít si s přáteli na oblíbený čepovaný ležák, nebo výčepní desítku. Pivo ale jako první volbu před vínem označila v aktuálním průzkumu Plzeňského Prazdroje překvapivě i nadpoloviční část žen – konkrétně 52 procent.

Co za tímto výsledkem stojí? Podle expertů Prazdroje to je zejména výrazně se rozšiřující nabídka piv na trhu – od těch nealkoholických až po pivní speciály. Ženy totiž rády experimentují a zkoušejí stále nové chutě a k tomu jim pivovary nabízejí stále více příležitostí. K zájmu žen o pivo ale pomáhá i to, že české restaurace a hospody jsou útulnější než dříve, nabízejí služby i čepovaná piva ve stále vyšší kvalitě.

Za výrazným zájmem o čepované pivo, a to i u žen, stojí z·velké části rostoucí kvalita nabízených služeb v hospodách a restauracích. Sedm z·deseti lidí oceňuje, že tuzemské hospody jsou v·porovnání s·minulostí útulnější. A přes 72 procent dotazovaných pozitivně hodnotí, že se v·hospodách zlepšila čistota. Právě útulnost a čistota podniků jsou pro ženy zásadními důvody, podle čeho si vybírají restauraci či hospodu – umístily se na druhém a·třetím místě. Nejdůležitější při volbě provozovny je pak pro ženy nabídka kvalitních jídel. U·mužů dominuje kvalita čepovaných piv, následují kvalita jídel a útulnost podniku.

K·zlepšování pivní kultury výrazně přispívá i Plzeňský Prazdroj, který se trvale stará o·to, aby hosté měli důvod se do hospod vracet. Majitelům a provozovatelům podniků pomáhá zlepšovat služby, radí jim s·úpravou exteriéru i zlepšením vybavení interiéru. A·především školí personál v·oblasti péče o pivo a čepování „Jen loni jsme proškolili 1·700 tuzemských hospod a·restaurací, ve kterých jsme posunuli kvalitu čepování na·skvělou úroveň. Dnes už pro téměř polovinu podniků, kterým napřímo dodáváme pivo, je samozřejmostí čistá, mokrá a studená sklenice a pivo s·krémovou pěnou, které po napití kroužkuje,“ říká·Vojtěch Homolka, vrchní obchodní sládek z·Prazdroje.

altC

Rostoucí atraktivitu podniků potvrzuje i průzkum pivovaru, přes 60 procent dotázaných dnes vnímá hospody jako přátelštější prostředí pro ženy a 65 procent pak uvedlo, že hospody jsou mnohem více otevřené návštěvám celé rodiny.

Rozdíly mezi pohlavími ale přece jen u piv jsou: zatímco muži dávají přednost ležákům a v pivu oceňují výraznou hořkost, ženám hořkost tolik neimponuje a raději si dají desítku. Oblíbenější u žen jsou i piva s příchutěmi – před těmi klasickými je preferují čtyři z deseti respondentek, to je dvakrát více než u mužů. Více žen než mužů také pije piva nealkoholická. Obě pohlaví se ale na jednom jasně shodnou – pivo má být řádně vychlazené.

A rostoucí obliba piva mezi ženami se přelévá i do jejich zvýšeného zájmu o tradičně mužské obory spojené s výrobou piva. „Z vysokých škol dnes přijímáme polovinu mužů a polovinu žen. Zastoupeny jsou i v dříve typických mužských odvětvích, jako jsou logistika, výroba nebo obchod. Dávno už neplatí, že je pivovarnictví výsadou můžu,“ dodává Ivana Pavlíčková, manažerka pro řízení talentů Plzeňského Prazdroje.

Přílohy: grafy k průzkumu (sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos v únoru 2023 na vzorku 840 respondentů)

alt
alt
alt
  • Průzkumu, který se v únoru 2023 uskutečnil v aplikaci Instant Research agentury Ipsos, se účastnilo celkem 840 respondentů z řad lidí, kteří navštěvují gastronomická zařízení, rozdělených z poloviny na muže a ženy.
  • Plzeňský Prazdroj dlouhodobě a účinně pomáhá tuzemským hospodám a restauracím. Nabízí nejrozsáhlejší systém podpory a rozvoje gastronomických podniků v Česku, jeho aktivity různou formou pomáhají téměř každému z 20 tisíc podniků, kterým dodává pivo. Jen v roce 2022 do podpory a rozvoje hospod investoval přes 450 milionů korun. Pomáhá jim finančně i materiálně s vybavením (výčepy, tanky, předzahrádky, sklenice ad.) i se vzhledem (nové fasády, vylepšení interiérů) a nabízí také rozsáhlý rozvojový program, který hospodským pomáhá v mnoha oblastech: s ekonomikou provozu, skladbou menu, obsluhou, péčí o pivo i s propagací. Hospody, které rozvojovým programem Prazdroje prošly, hlásí větší zájem hostů, vyšší tržby a mají tak větší šanci čelit současné krizi.
  • S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.
  • Plzeňský Prazdroj získal v roce 2022 v žebříčku Byznysu pro společnost TOP Odpovědná firma dvě významná ocenění; první místo v kategorii odpovědného reportingu a hlavní cenu Trendsetter mezi velkými firmami.
Aktualizováno Pátek, 10 Březen 2023 08:05
 

Reklama

Banner