EXTRA PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ - Tekuté zlato. PDF Tisk Email
Čtvrtek, 30 Červen 2011 12:56
Etna jako zdroj: Olivový olej Monte Etna DOP /chráněné označení původu/ je výjimečný produkt, který se zrodil pod žhnoucím sicilským sluncem na vyprahlých a kamenitých pláních vulkanického původu. Je jedinečný a neopakovatelný právě díky příznivým půdním podmínkám oblasti kolem sopky Etny, která je kolébkou tohoto kultivaru, z něhož pochází. Pro celou zdejší oblast je charakteristická půda s geologicky vulkanickým složením a typicky středomořské větrné a slunečné podnebí a olej z Etny je typickým příkladem tohoto úžasně nestabilního území.
Vrchol kvality: Oleji Monte Etna byla nařízením Evropské komise č. 1491/2003/ES ze dne 25. srpna 2003 udělena značka DOP /chráněné označení původu/. Na jejím základě byl olej Monte Etna uznán jako jedinečný extra panenský olivový olej, jehož výrobní fáze počínaje pěstováním oliv přes jejich přeměnu na olej až po plnění do lahví se v plném rozsahu realizují v oblasti pěstování, přesněji na svazích sopky Etny.
Oblast výroby: Oblast výroby oleje Monte Etna DOP se rozkládá po svazích a úpatí sopky Etny sem zasahujících okresů: Katánie, Enna a Messina v nadmořské výšce od 100 do 1 000 m. Katastry jednotlivých obcí, ve kterých se olivy pěstují za dodržení kvalitativních vlastností uvedených v pěstitelském předpisu, jsou:
v okrese Katánie: Adrano,Belpasso, Biancavilla, Bronte, Camporotondo Etneo, Castiglione di Sicilia, Maletto, Maniace, Motta S. Anastasia, Paterno, Ragalna, Randazzo, Santa Maria di Licodia, San Pietro Clarenza
v okrese Enna: Centuripe
v okrese Messina: Malvagna, Mojo Alcantara, Roccella Valdemone, Santa Domenica Vittoria
Naše kultivary:
Extra panenský olivový olej Monte Etna DOP vznikl z cílevědomého spojení různých kultivarů. Nocellara Etnea je odrůdou, která se v něm vyskytuje z nejméně 65 %, zbývajících 35 % je tvořeno jinými odrůdami olivovníků: Moresca, Tonda Iblea, Ogliarola Messinese, Biancolilla, Brandofino a L’olivo di Castiglione.
Sběr oliv se provádí pouze ručně a to česáním vrcholových částí větví a za pomoci strojních zařízení a sítí. Sebrané a listů zbavené olivy se pečlivě promývají v tekoucí vodě a jsou tak připraveny pro fázi přeměny na olej. Při první fázi drcení, která probíhá za pomoci kamenných mlýnů a mechanických lisů, následuje fáze odstřeďování, která se mění v návaznosti na stupni vyzrání (od 15 do 40 minut) při teplotě nepřevyšující 27 °C.
Z lisovaných oliv se získává extra panenský olivový olej, který je mimořádně cenný z chemického, fyzikálního a organoleptického hlediska. 
Organoleptický profil extra panenského olivového oleje Monte Etna DOP:
V návaznosti na provedené chemické a senzorické analýzy extra panenského olivového oleje, které komunitární předpisy stanovují pro certifikaci oleje s chráněným označením původu, je olej Monte Etna DOP vysoce ceněn odborníky a spotřebiteli pro jeho bohatý organoleptický profil. 
Olej Monte Etna DOP má svěží chuť čerstvě posečené trávy s příchutí artyčoku a zeleného rajčete, někdy s podtextem čerstvých mandlí. Je mírně až středně ovocný. Jeho typickou vlastností je i harmonická přítomnost nahořklých a pikantních složek, díky kterým je v ústech velice lahodný.
Olej Monte Etna DOP má zlatavou barvu s výraznými odstíny smaragdové zeleně;¨lehce voní po ovoci. Tyto chuťové a čichové vjemy se mezi sebou dokonale snoubí a v ústech navozují silnou, jedinečnou a ničím jiným nezaměnitelnou chuť Sicílie a její sopky.
Předseda Sdružení pro ochranu oleje Monte Etna DOP Giosue Catania, 52 let, je předsedou Sdružení pro ochranu extra panenského olivového oleje Monte Etna DOP již od roku 2007, kdy bylo založeno. Společně s aktivní činností ve Sdružení zastává funkci předsedy Družstva APO sdružujícího pěstitele oliv z okresů: Katánie, Syrakusy a Ragusa. Připravil a řídil fázi prezentace a zavádění pěstitelských předpisů pro označení DOP u extra panenského olivového oleje Monti Iblei a Monte Etna. Giosue Catania, zapálený propagátor nerozlučné vazby mezi bohatstvím území a kvalitou typicky místních produktů, bude nadále pokračovat v houževnaté podpoře výjimečností, jakými jsou například olej Monte Etna DOP vyráběný na svazích v Evropě největší činné sopky Etny, která je již sama o sobě úžasným propagačním a přírodním fenoménem pro celý svět.
Historie oleje Monte Etna DOP a Sdružení pro jeho ochranu:
25. 8. 2003
Chráněné označení původu oleje Monte Etna bylo Evropskou unií uznáno společně s charakteristickými vlastnostmi tohoto extra panenského olivového oleje a vazbou na území kolem sopky Etny (Nařízení č. 1491/ES ze dne 25. srpna 2003).
4. 9. 2003
Olej Monte Etna DOP byl zapsán do Seznamu chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení Evropské unie se zveřejněním Pěstitelského předpisu (Rozhodnutí ze dne 4. září 2003).
16. 10. 2003
Kontrolní orgán AGROKVALITA byl pověřen prováděním kontrol oleje Monte Etna DOP za účelem zajištění dodržování pěstitelského předpisu (Rozhodnutí MIPAF ze dne 16.10. 2003).
1. 10. 2007
Vzniklo Sdružení pro ochranu a zhodnocování extra panenského olivového oleje Monte Etna DOP.
Seznam společníků Sdružení pro ochranu oleje Monte Etna DOP, kteří přispěli a umožnili naplnit propagační plán podle PSR Sicílie 2007/2013, oPpatření 133.
Pěstitelé oliv:
1. Al-Cantara Societa Agricola Srl
www.al-cantara.it
2. Zemědělská farma Tenuta La Rosa di Moschetto Antonino
www.oliolarosa.com
3. Zemědělská farma Fratelli Saletti
www.fratellisaletti.com
4. Zemědělská farma Sciara Viva di Nicolosi Mario Salvatore
www.sciaraviva.it
5. Zemědělská farma Liuzzo Michele
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
6. Zemědělská farma Monte Arso di Moschetto Caterina
www.oliomoschetto.com
7. Zemědělská farma Stella Cecilia
www.stelladibonagia.it
8. Zemědělská farma Giuseppe Mannino
www.tenutemannino.com
9. Zemědělská farma Guglielmino Feudo Oro Verde
www.agricolagugliemino.com
10. Zemědělská farma Merlino
www.oliomerlino.com
11. Zemědělská farma Salvatore Cunsolo Feudo Don Cirino
www.doncirino.it
12. Zemědělská farma Santonocito Maria Concetta
www.agricolaguglielmino.it
13. CORTE ARAGONESE di Consiglio Maria G.
www.agriturismocortearagonese.it
14. Zemědělská společnost Reine et Rose srl
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
15. Družstevní společnost A.P.O.
www.apocatania.it
Výrobny a balírny:
1. Consoli Pasquale & F.lli snc www.olioconsoli.it
2. Oleificio Peltom S.r.l. www.peltom.it
3. Oleificio Russo di Russo Rosario & C. Snc www.oleificiorusso.com
4. Oleificio Scalia Antonio www.antonioscalia.it
5. Soal di M.Tindaro & C. Snc www.soal.it
Ocenění zemědělských družstev Sdružení pro ochranu oleje Monte Etna DOP:
• Zemědělská farma Merlino Antonio
První cena v kategorii středně ovocných olejů v soutěži Zlatá siréna, Sorrento 2010
Ocenění za zásluhu na 7. ročníku celostátní soutěže Zlatá siréna, Sorrento 2009
• Zemědělská farma Monte Arso di Moschetto Caterina
První místo v soutěži Zlato z Ragalny 2009
• Consoli Pasquale & F.lli s.n.c.
Ocenění za zásluhu na 6. ročníku celostátní soutěže Zlatá siréna, Sorrento 2008
• Zemědělská farma Saletti Giuseppe
Velké ocenění za zásluhu v soutěži Zlatá siréna, Sorrento 2010
První místo na 4. ročníku soutěže Zlato z Etny 2009
Ocenění za zásluhu na 7. ročníku celostátní soutěže Zlatá siréna, Sorrento 2009
• Zemědělská farma Santonocito Maria Concetta
Ocenění za zásluhu na 6. ročníku celostátní soutěže Zlatá siréna, Sorrento 2008
• Zemědělská farma Sciara Viva
Cena Tři olivy v Průvodci extra panenskými olivovými oleji 2008 - Slow food
První místo v soutěži Zlato z Etny 2006
Kontakt: Sdružení pro ochranu extra panenského olivového oleje DOP “Monte Etna” ul. Via A. Di Sangiuliano 349 - 95124 Katánie tel/fax +39.095.326035,  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript | www.dopmonteetna.it
EXTRA PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ: Tekuté zlato.
Aktualizováno Pátek, 01 Červenec 2011 05:38
 

Reklama

Banner