Evropským vítězem titulu UNESCO-City of Design se stal Berlín PDF Tisk Email
Neděle, 17 Říjen 2010 12:55

05-reichstag__berlin_partner_ftb-werbefotografie


Hlavní město Německa se stalo jako jediné město v Evropě nositelem titulu UNESCO-City of Design a bylo zařazeno do globální „Sítě kreativních měst“ OSN. Pro město je to veliká výzva, protože berlínská moderní scéna designu se vyznačuje rozmanitostí, množstvím nápadů a odvahou k experimentu, která má obrovský potencionál do budoucnosti.

Berlín jako místo setkávání různých kultur, různých životních stylů a tradic je magnetem pro kreativní lidi a myšlenky. Jeho návštěva a pochopení jeho stylu vám zabere nejméně týden a stejně budete mít pocit, že jste ho stále dostatečně nepoznali.

 

Berlín se stal hlavním městem roku 1991 a od sjednocení Německa (a tím i obou částí města) patří k největším městům v Evropě. Také je jedním z mála měst, ve kterých se nalézají tři místa světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě Muzejního ostrova a pruských zámků a parků k tomu náleží šest berlínských sídlišť Gartenstadt Falkenberg, Siedlung Schillerpark, Hufeisensiedlung Britz, Wohnstadt Carl Legien, Weiße Stadt v Reinickendorfu a Großsiedlung Siemensstadt.

Architektura

Právě berlínská architektura je velmi zajímavá a specifická. Právě modernistické domy se v roce 2008 zařadily mezi 27 nových památek UNESCO a to například vedle historického centra San Marina a hory Monte Titano nebo chrámu Preah Vihear v Kambodži. Berlínské modernistické domy představuje šest budov, které byly postaveny v době Výmarské republiky (v letech 1910 až 1933) a představují reformní hnutí ve stavebnictví, které přispělo ke zlepšení podmínek bydlení lidí s nízkými příjmy. Změny se projevily v novém přístupu k urbanistickému plánování a architektuře a ovlivnily kulturu bydlení po celém světě. A to je to, proč Berlín nestačí navštívit jenom jednou.

Pokaždé vám z jeho návštěvy zůstane jiný dojem. Kromě kulturních památek a bohatého nočního života Berlín dokáže okouzlit svou dynamikou, která se neustále proměňuje. A to je důvod, proč turistický zájem o tuto metropoli neustále stoupá. Jen v prvním pololetí roku 2010 přicestovalo do německého hlavního města 4,2 milionu návštěvníků, což je přírůstek o 11,7 procent.

04-fernsehturm__claudio_und_marco_fragasso

 

Chodník slávy

Nově má Berlín také svůj Chodník slávy. Bylo zde vyznamenáno 120 vynikajících berlínských osobností z dějin německého filmu a televize. V letošním létě bylo na bulváru okolo Postupimského náměstí připevněno 40 hvězd. První patřila divě dvacátých let Marlene Dietrichové, krátce potom následovaly hvězdy pro Wima Wenderse, Romy Schneiderovou a Astu Nielsenovou.

Tváře Renesance

Pokud se chystáte vyrazit do Berlína a zároveň se zajímáte o klasické umění, určitě vyrazte během příštího léta. Berlín bude potřetí hostitelem mezinárodní kooperace s městem New York a od 25. srpna 2011 budou v Bodeho muzeu na Muzejním ostrově k vidění „Tváře renesance“. Na výstavě bude vystaveno přes 150 mistrovských děl italské renesance z newyorkského Metropolitního muzea umění, berlínské Galerie výtvarného umění a dalších velkých světových muzeí.

Památky

Klasikou v Berlíně je samozřejmě návštěva Říšského sněmu, Braniborské brány, ulice Unter den Linden, zámku Schloss Charlottenburg, televizní věže Fernsehturm, chrámu Berliner Dom a spousta jiných památek.

Za zmínku určitě stojí i East Side Gallery, kde můžete spatřit zbytek Berlínské zdi. Ta byla postavená v roce 1961 a stala se nejznámějším symbolem studené války. Měla celkovou délku 165 km (45 km s hranicí Západního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).Berlín jako takový má spoustu zajímavých památek a míst, které stojí za to navštívit. Jak řekl prezident USA J. F. Kennedy v Berlíně roku 1963 „Ich bin ein Berliner!“ („Jsem Berlíňan!“).

03-unter_den_linden_weihnachten__wolfgang_scholvien

Tip

Karta Berlin WelcomeCard od společnosti visitBerlin. Ta nabízí pro návštěvníky městskou hromadnou dopravu po celý den zdarma. Navíc obdrží až 50-procentní slevu na více než 140 turistických a kulturních akcí.

 

Aktualizováno Pátek, 14 Leden 2011 09:30
 

Reklama

Banner