Spisovatel Michal Viewegh je českým vyslancem dobré vůle UNICEF. PDF Tisk Email
Sobota, 26 Únor 2011 08:24

Spisovatel Michal Viewegh se stal ve středu 16. února 2011 vyslancem dobré vůle UNICEF v České republice. Připojil se tak k dosavadním dvěma vyslancům českého UNICEF, jimiž jsou herečka Jiřina Jirásková (od roku 1992) a hokejista Patrik Eliáš (od roku 2006).

Na otázku v nedávné anketě UNICEF „Co pro mne znamená pomoc bližnímu“ Michal Viewegh odpověděl: „Pomoc bližnímu je pro mě dobrý způsob, jak si trochu vylepšit mínění o sobě samém, jeden z mála důkazů, že nejsem tak úplně sobec, že se nezajímám jen o sebe, že mě netrápí jen vlastní (pseudo)starosti...“


Michal Viewegh podporuje programy UNICEF již déle než pět let. Od roku 2006 pravidelně každý rok vytváří (spolu se svojí manželkou) panenku pro benefiční aukce panenek předních českých módních designérů a známých osobností v rámci projektu „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“, zaměřeného na podporu očkovacích programů pro děti v nejchudších zemích. Do roku 2010 tak vznikly jedinečné panenky Bára (spisovatelská panenka)ČtenářkaTěhotná Veronika, panenka Zasněná aBiopanenka Ivanka. Celková částka, za kterou byly v aukcích vydraženy, činila105 000 Kč a zajistila komplexní proočkování 175 dětí proti šesti hlavním smrtelným nemocem (spalničky, záškrt, černý kašel, dětská obrna, tetanus a tuberkulóza). Michal Viewegh také pravidelně svou účastí podporuje benefiční akce UNICEF, účastní se besed s veřejností, které UNICEF pořádá, na podporu činnosti UNICEF poskytl řadu interview v médiích.

„Když člověk aspoň občas udělá něco užitečného a smysluplného, má pak snad právo i na hédonismus.☺ Jinými slovy: můžeme se bavit, ale nesmíme být sobci,“ řekl při svém jmenování vyslancem dobré vůle UNICEF Michal Viewegh.

Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR, ke jmenování Michala Viewegha uvedla: „Naše práce na pomoc dětem je možná pouze díky podpoře lidí, kteří jsou nejenom schopni vnímat a soucítit, ale také něco konkrétního udělat. Michala Viewegh je pro UNICEF velkým přínosem. Jsem si jistá, že jeho nová role znamená pro tisíce dětí naději na život, zdraví a budoucnost.“

UNICEF byl v roce 1953 první organizací na světě, která přišla s nápadem zapojit do své činnosti výjimečné jedince, kteří využívají výhod své slávy pro pomoc dětem žijícím v zapomnění. Desítky celebrit z oblasti kultury i sportu věnují svůj talent a čas, aby zlepšily životní podmínky stovek milionů dětí na celém světě. Dlouholetými významnými vyslanci dobré vůle UNICEF byli světoznámá herečka Audrey Hepburn a herec Sir Peter Ustinov, mezi ty současné patří např. herci Sir Roger Moore, Orlando Bloom, Jackie Chan, herečky Susan Sarandon, Mia Farrow a Whoopi Goldberg, zpěvák Robbie Williams (v Británii), zpěvačka Shakira, fotbalisté David Beckham a Lionel (Leo) Messi.

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve více než 150 zemích světa, kde dětem pomáhá přežít a podporuje jejich všestranný rozvoj. Zajišťuje pro ně zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání a ochranu před násilím, zneužíváním a riziky nemoci AIDS. Práce UNICEF je financována výhradně z dobrovolných příspěvků a z prodeje zboží. Největší část pomoci směřuje do těch částí světa, kde je situace dětí nejtíživější - do rozvojových zemí a do oblastí zasažených přírodní nebo válečnou katastrofou.
Více než 96 % finančních prostředků, které UNICEF svojí činností v ČR a dalších vyspělých zemích získá, slouží k financování pomoci dětem (v loňském roce činily přímé programové náklady UNICEF 90,2 %, podpora programů 6,1 %, administrativní a provozní náklady 3,7 %).

 

Reklama

Banner