Tradiční cíl lyžařů jiným pohledem - Rakousko PDF Tisk Email
Úterý, 30 Listopad 2010 22:06

ski_01

Zajímalo vás někdy, jaké by to bylo trénovat společně s profesionály? Jaké by to bylo zalyžovat si s Hermannem Maierem nebo popovídat si s mistrem světa ve sjezdech Michaelem Walchhoferem?

To všechno už je dnes v Salcbursku splnitelný a především dostupný sen. V rodinné lyžařské škole učí Hermann Maier starší, jak stát perfektně na lyžích. A také jak tohle všechno naučil svého slavného syna. V Salcbursku žije mnoho hvězd zimních sportů a některé z nich lze navštívit.

Přišli na svět prakticky s lyžemi na nohou. Otec má lyžařskou školu nebo hotel přímo na sjezdovce. Stejně jako si ostatní děti hrály doma, oni se už ve čtyřech a pěti letech řítili na prknech z nejstrmějších svahů. Není divu, že se z nich stali světoví mistři, vítězové světových pohárů a olympiád.

Hermann Maier & Flachau: Naučit se na carvingových lyžích u Herminátora

Ve třech letech dostal své první lyže, na sedačkovou lanovku ho museli zvednout. Ale potom už každý den stál na sjezdovce: Hermann Maier, několikanásobný vítěz Olympijských her, světový mistr a vítěz světového poháru, vyrostl ve Flachau. Dnes se po něm jmenuje jedna ze sjezdovek a také lyžařská škola, kde se člověk může učit jezdit na lyžích jako světový mistr. A mimo jiné také snowboarding, protože Hermannův bratr Alex byl několikanásobným vítězem světového poháru ve snowboardingu a osobně dává kurzy v rodinné lyžařské škole. Dobrá oblast pro šampiony, protože v salcburském sportovním světě láká 350 km sjezdovek od kopečků pro začátečníky až po sjezdovky světových pohárů.

Michael Walchhofer & Zauchensee: Bydlení na sjezdovce světového poháru

Návštěva u mistra světa. Z Altenmarktu vede cesta s několika zatáčkami nahoru k idylicky položené hotelové vesničce Zauchensee. Uprostřed Zauchensee, kolem několik hotelů a obchodů a všude nádherné sjezdovky. Tady je doma mistr světa ve sjezdech Michael Walchhofer a zde nabízí Walchhoferovi perfektní podmínky pro lyžařské prázdniny. Dva hotely a dva domy s apartmány a také samozřejmě lyžařská škola světových mistrů. Když zrovna nejsou závody, může se stát, že někomu Michael v hotelu přeběhne přes cestu nebo se s ním potká na sjezdovce. Sportovně založené, jako rodina Walchhofer, je celé středisko.Zauchensee je každoročně dějištěm ženských závodů Světového poháru v rychlostních disciplínách. Jízda na slavné Gamskogelabfahrt pak zprostředkuje náležitě intenzivní dojmy.

20

Marcel Hirscher & Annaberg: Tak mladý a už několikanásobný mistr světa

Uprostřed prázdninového regionu Lammertal-Dachstein West vyrostl Marcel Hirscher. Jeho otec Ferdinand vede v zimě lyžařskou školu Annaberg a v létě provozuje salaš Stuhlalm. Není divu, že ze syna Marcela se stal několikanásobný mezinárodní vítěz a získal řadu juniorských světových titulů, čímž se stal velkou dorostovou nadějí. Ještě dnes trénují otec a syn spolu, i když už Marcel mezitím patří ke špičce světových pohárů. Návštěva u Hirscherových se vyplatí, protože lyžařský region Lammertal-Dachstein West je opravdový tajný tip. Taková sněhová díra s mnoha nádhernými sjezdovkami a bez jakéhokoli shonu. 46 vleků a přes 150 km sjezdovek. To stačí i na nároky světových mistrů.

Marlies Schild & Saalfelden: Královna slalomu v Pinzgau

Jedna opravdu lyžařsky bláznivá rodina. A úspěšná. Marlies Schild není sama slavnou slalomovou královnou světových pohárů s 18 vítězstvími a 2 dalšími v obřím slalomu a v kombinaci. Její tři sestry jsou také úspěšnými závodnicemi. Trénuje se mimo jiné doma v sousedním Dientenu am Hochkönig. Z lyžařského umění rodiny Schild může ostatně profitovat každý – otec a matka Schild stejně jako bratr Josef provozují v Sallfeldenu závodní lyžařskou školu – Schild Skiracing. Každý tak může jezdit na carvingových lyžích jako profík i s videoanalýzou a odpovídajícím materiálem. Jde to samozřejmě i pohodlněji v Alpinworld Leogang Saalfelden s 55 vleky a více než 200 km sjezdovek.

Salcbursko: Kde jsou hvězdy doma

Mohly by se nejspíš napsat plné knihy o úspěšných zimních sportovcích v Salcbursku. Zmiňme ještě například závodní lyžařku Michaelu Kirchgasser ve Filzmoosu a Andreu Fischbacher v Ebenu. Starší sportovní fanoušci si určitě ještě dobře vzpomínají na Annemarie Moser-Pröll, která je dodnes nejúspěšnější lyžařkou všech dob a žije v Grossarlu. Z mužů patří ke špičce ještě Hannes Reichelt v Radstadtu, Reinfried Herbst v Unkenu a samozřejmě dvojitý vítěz Olympijských her v nordické kombinaci,Felix Gottwald, který bydlí v Zell am See.

 

Reklama

Banner