Dopřejte si nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie v Chateau Hotelu Zbiroh*****. PDF Tisk Email
Pondělí, 26 Září 2011 01:18

Hrad, dnes zámek, vypínající se nad stejnojmenným městečkem. Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. Podle legendy hrad založil Zbyněk Zajíc z Valdeka, který při jednom z honů se svou družinou zabloudil. Po západu slunce vyšplhali na nejbližší vrchol, aby se rozhlédli po okolí. Žádné obydlí ale nezahlédli, proto se uložili ke spánku na místě, kde se nacházeli. Ke svému překvapení ráno zjistili, že kolem nich je spousta jeleních parohů. Pán je dal sesbírat a rozhodl se na tomto výhodném místě postavit hrad. Ze sbírání parohů vznikl název Zbiroh.

 

Dnes je na místě tehdejšího raně gotického hradu novorenesanční zámek. Pro veřejnost byl poprvé ve své historii otevřen v červnu 2005. O rok později své služby nabídla zámecká krčma a v roce 2008 byl dokončen Chateau hotel Zbiroh. Zámek, se svou polohou, na rozhraní křivoklátska a brdských lesů, v rodišti Josefa Václava Sládka, si oblíbili například Fráňa Šrámek, Alfons Mucha, či Adolf Branald.

Původní hrad byl postaven na nejtvrdší jaspisové nebo, chcete-li, buližníkové skále. Hradní studna, vyhloubená do této horniny, je se svými 163 m nejhlubší v Evropě. Skalní suk také posloužil jako jakýsi podstavec pro mohutnou věž tyčící se nad celým objektem jako nehybný strážce klidu. Tato věž se dokonce pyšní tím, že je vůbec první samostatnou hradní hláskou v Čechách. Se svými zdmi silnými až 4 m, výškou 20 m a šířkou 10 m je skutečně více než impozantní dominantou celého zámku. Celá tato stavba navíc nebyla postavena z vůle krále, ale pouhého šlechtice, a to v době, kdy to rozhodně ještě nebylo zvykem. Zbiroh se tak stal vůbec prvním manským hradem v Čechách.

 

Chateau Hotel v jižním křídle zámku Zbiroh nabízí svým hostům strávit nezapomenutelné chvíle, plné romantiky a historie. Všech 50 hotelových pokojů se nachází v originálních zámeckých komnatách, se starožitným mobiliářem a s vybavením, odpovídajícímu nejmodernějším evropským standardům. Pro nejnáročnější klientelu je k dispozici 10 nejluxusnějších hradních apartmá, mezonetový pokoj v zámecké věži či pokoj, kde se zachovala středověká toaleta tzv.výsernice.

Každé pondělí můžete navštívit středověkou hostinu s programem. Za doprovodu kejklířů, muzikantů a tanečnic okusíte atmosféru středověku a ochutnáte dobové pokrmy


Aktualizováno Pondělí, 07 Červenec 2014 13:24
 

Reklama

Banner