Rakouský Kitzbühel - Monte Carlo Alp. PDF Tisk Email
Pátek, 03 Únor 2012 02:40
stadtansicht tag_front
Řekne-li se Kitzbühel, většině lyžařů se vybaví Hahnenkamm, jeden z nejznámějších závodů světového poháru ve sjezdových disciplínách. Ale Hahnenkamm a jeho „Streif“ – tak se nazývá tato pověstná sjezdovka – to není všechno. Sedm set let staré autentické tyrolské městečko Kitzbühel se svým osobitým tyrolským rázem nabízí daleko víc.
Že Kitzbühel patří k „Top Ten“ alpských lyžařských středisek, není třeba zdůrazňovat. Nutno ovšem zdůraznit, že lyžařská aréna v Kitzbühelu opravdu uspokojí svou nabídkou nejen vášnivé vyznavače zimních sportů, ale i ty, kteří mají potřebu se „být viděni“. Kitzbühel se stal totiž mondénním střediskem, kam jezdí „high society“. Protože „Kitz“ – jak Kitzbühel okruh stálých hostů familiárně nazývá, to je přece synonymum pro skvělý společenský a noční život. Že někteří z těchto hostů často nestihnou před setměním vyrazit na sjezdovky, o tom se taktně mlčí. Nicméně výnosy z cestovního ruchu slouží a stačí k budování dalších moderních lanovek, nových sjezdovek a zařízení pro volný čas, s čímž se každé středisko hned tak chlubit nemůže.
Vzhůru na sjezdovky
Celý lyžařský areál „Kitzbühel -  Jochberg – Aschau – Kirchberg“ se dá objet za den, ale na posezení na terase čas nezbude. Region je skutečně obrovský. Doporučuji vyrazit hned v devět přímo z Kitzbühelu. Kabinkou Hahnenkammbahn se z centra dostanete takřka ke startu pověstné sjezdové trati, ale vy vyrazíte vlevo, směrem na Steinbergkogel, nejdříve pozvolnými střídavě modrými a červenými sjezdovkami.Teprve když vás vytáhne sedačka na Steibergkogel, uvidíte velikost lyžařského areálu a zrychlíte. Nad údolím se tiše houpe kabinová lanovka 3S-Bahn, která spojuje kitbühelský hřeben s hřebenem nad Jochbergem. Je to mistrovské inženýrské dílo, které před čtyřmi lety spojilo dvě lyžařské oblasti. Dostanete se k ní po několika modrých sjezdovkách.
Kabinkou se stanice Pengelstein přehoupnete přes údolí Saukasergraben a vystoupíte na vrcholku Wurzhöhe. Odtud vede kouzelná červená až do střediska Jochberg. Je pěkně členitá a široká, takže jízda je skutečným požitkem. Pokud si chcete cestou dopřát polední přestávku na některé z horských chat a přesto stihnout celý areál, doporučuji zde sednout na skibus.
hotelansicht bei tag
Skibus vás zaveze až ke kabinové lanovce Pass Thurn, která vás vyveze na Resterhöhe a zde můžete vyzkoušet celou řadu sjezdovek. Nachází se tu i nejvyšší hora, na kterou se dá vyjet lanovkou „Zweitausender“ (2004 m). Střídají se tu modré a červené sjezdovky, skutečnou výzvou je ovšem černá z vrcholu Zweitausender. Následuje dalších pět sjezdů a výjezdů, kterými se dostanete opět ke kabince 3S, s níž se vrátíte na kitzbühelský hřeben, kde je ve výšce 1930 metrů příjemná restaurace „Pengelstein“ s nabídkou místních specialit a neuvěřitelným panoramatem kitbühelských Alp.
Jakmile načerpáte nové síly, můžete vyzkoušet svahy na druhé straně, které vedou do údolí mezi Aschau a Kirchbergem. To už se ale bude odpoledne chýlit ke konci. Vydáte se zpět ke sjezdovce Hahnenkamm, kterou můžete buď sjet na lyžích, máte-li dost sil a odvahu, nebo sjet do údolí lanovkou. Legendární sjezdovka Streif má i odlehčenou variantu, která vede lesnatým svahem a jmenuje se „Familienstreif“ (rodinná Streif). Končí skoro ve městě nedaleko nástupní stanice kabinky na Hahnenkamm.
Ale to jste ještě zdaleka nevyzkoušeli všechny sjezdovky – to byl pouze seznamovací okruh. Chce to delší pobyt a pak vám nezůstane žádná sjezdovka či horská chata utajená.
Hotel Zur Tenne - hotel pro náročné
hoteleingang bei nacht
V Kitzbühelu si můžete vybrat mezi těmi nejluxusnějšími pětihvězdičkovými hotely, apartmány nebo i jednoduchými penziony.
Dojem z kitzbühelských sjezdovek se dá zcela jistě umocnit volbou vhodného hotelu přímo v centru tohoto půvabného tyrolského městečka. Na pěší zóně se nachází celá řada příjemných hotelů. Skvělou atmosféru nalezne host v tradičním a elegantním Hotelu Zur Tenne, který se může pochlubit dlouhou historií, která sahá až do 16. století.
Dnes je Hotel Zur Tenne jedna z nejvyhledávanějších adres, na které se ubytovávají hvězdy hereckého nebe či významné osobnosti politického a hospodářského života. Sestává ze dvou propojených měšťanských domů, které byly velmi citlivě zrekonstruovány. Od roku 1989 patří hotel stejně jako proslulý mnichovský hotel Bayerischer Hof rodině Volkhardtů, která v roce 1995 nechala Hotel Zur Tenne zrekonstruovat podle návrhu hvězdného architekta Siegwarda Grafa Pilatiho a přistavěla působivou zimní zahradu.
Každý z pokojů a suit je individuálně pojat v tyrolském stylu. Večerní posezení u praskající krbu se tak stane příjemným zážitkem.
Restaurace, která je částečně umístěna v zimní zahradě, nabízí rakouské i mezinárodní speciality a kouzelný výhled na rušný život na pěší zóně.
Velkoryse pojaté prostory jak v restauraci, tak ve společenském sále, přímo vyzývají k organizování velkých rodinných setkání nebo firemních akcí. Nejméně dvakrát za měsíc se tu dokonce konají svatební hostiny, protože hotelová svatební suita je známá nejen v Rakousku.
Hotel Zur Tenne je  zkrátka hotel, kam se člověk rád vrátí.
Hotel Zur Tenne
Vorderstadt 8-10
A-6370 Kitzbühel
wellnessbereich
Hahnenkamm – mýtus žije
Legendární závod ve sjezdu Hahnenkamm platí za nejnáročnější závod, a to jak z hlediska sil fyzických, tak i psychických. Jen pár metrů po startu vám naměří cca. 120 kilometrovou rychlost, kterou se řítíte na nejslavnější skok světového poháru „Mausefalle“ (myšší past). Za jeho hranou na vás čeká doslova výtahová šachta. Běžně se tu létá kolem 60 metrů. I závěr v podobě cílového šusu vyvolává husí kůži – je zde dosahováno nejvyšší rychlosti, běžně mezi 135 a 140 km/h. Závod ve sjezdu zkrátka neodpustí téměř žádnou chybu sjezdaře (Ondřej Bank se zde při tréninku zlomil nohu).
Organizátorem každoročních závodů „Hahnenkamm“ je Kitzbühelský lyžařský klub (Kitzbüheler Ski Club), který v lyžařské sezóně 2002/03 oslavil sté jubileum. První závody se konaly v roce 1931. Vítězství v královské disciplíně ve sjezdu představuje pro mnohé závodníky absolutní vrchol kariéry. Celé závody – pořádá se i slalom a obří slalom – jsou skutečným mediálním spektáklem, který do Kitzbühelu přitahuje rok co rok desetitisíce návštěvníků.
Aktualizováno Neděle, 12 Únor 2012 21:02
 

Reklama

Banner