Od kořenů do korun stromů uprostřed Krkonoš - Stezka, na níž se pořád něco děje PDF Tisk Email
Sobota, 19 Květen 2018 09:40

 DSC0767xxbn

Stezka korunami stromů Krkonoše se velice rychle zařadila k turisticky nejnavštěvovanějším atrakcím nejvyššího českého pohoří. Za deset měsíců od jejího otevření ji navštívilo 280 tisíc českých a zahraničních turistů a jejich počet o některých víkendových nebo svátečních dnech přesahuje i tři tisíce.

 

Stezka vychází z osvědčeného zahraničního konceptu, s nímž před několika lety začala bavorská společnost Erlebnis Akademie AG v Německu a na kterou úspěšně navázala česká společnost Zážitková akademie, s. r. o. Jde především o budování pozitivního vztahu k přírodě prostřednictvím nevšedních zážitků spojených s informacemi edukativního zaměření. Bezbariérový přístup a nenáročný pozvolný výstup umožňuje prohlídku Stezky příslušníkům všech věkových skupin.

IMG 4454

Stezka korunami stromů Krkonoše nabízí návštěvníkům procházku v celkové délce 1 511 metrů, která je zavede až do výšky 45 metrů, odkud si mohou užívat výhledy na tři světové strany – jih, východ a západ. „Návštěvníci se mohou podívat nejen k vrcholkům stromů, z nichž některé jsou staré až 150 let, ale díky podzemní jeskyni mají možnost poznat i jejich kořenovou část v expozici, kterou jsme připravili společně se Správou Krkonošského národního parku,“ uvádí Filip Pekárek, jednatel společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše. Důraz na informace o přírodě je jednou z hlavních myšlenek Stezky. Vedle podzemní expozice proto na návštěvníky čekají také didaktické zastávky, v jejichž rámci se zábavnou formou dozvídají spoustu zajímavostí o krkonošském smíšeném lese.

stezka41

Stezka korunami stromů Krkonoše vyrostla v průběhu 9 měsíců (září 2016 – červen 2017) nákladem 180 milionů Kč na úpatí Černé hory v Janských Lázních na samém okraji Krkonošského národního parku. Výběr lokality nebyl nijak náhodný. „Janské Lázně jsou oblíbeným cílem návštěvníků Krkonoš, takže je to místo, kde toho můžeme mnoho ukázat hodně lidem. Zároveň nám Stezka pomáhá přilákat také turisty z vrcholků Krkonoš a ulevit tak přetíženým hřebenům,“ uvádí Michal Skalka ze Správy Krkonošského národního parku, která je partnerem Stezky. Pro návštěvníky Správa KRNAPu připravila tři didaktické stanice a neobyčejnou podzemní expozici. „Naším cílem je poskytovat návštěvníkům zábavnou formou informace o okolní přírodě, které nenajdou v učebnicích. Ukazujeme jim, jak má vypadat pěkný a zdravý les. Prostřednictvím kořenové části Stezky jim pak vysvětlujeme, jak je půda důležitá pro život lesa,“ shrnuje Skalka.

stezka27

Skupiny návštěvníků navíc mohou využít služeb odborného průvodce a vybrat si jeden ze tří edukativních programů: Jak vypadá pěkný les, Les od kořenů po korunu a Lesní underground.

Vedle vzdělávacích zastávek nabízí Stezka také tři zábavně pojaté stanice s celou řadou adrenalinových prvků, které potěší nejen děti. „Návštěvníci si u nás mohou vyzkoušet udržení rovnováhy v průhledu, který pod sebou odhaluje zdánlivě nebezpečnou propast,“ uvádí Pekárek. Asi největším adrenalinovým lákadlem Stezky je suchý tobogán v délce 80 metrů, který se vine uprostřed vyhlídkové věže. Všechny tyto prvky jsou důkladně zabezpečeny.

s35

Součástí Stezky korunami stromů je rovněž hlavní budova, v níž se nachází prodejna suvenýrů a restaurace s kapacitou 140 míst. Stezka korunami stromů Krkonoše je otevřena každý den po celý rok s výjimkou Štědrého dne. Vstupné pro dospělé je 220 Kč, pro děti od 3 do 14 let a důchodce je za 180 Kč, rodinné vstupné 560 Kč. Děti do 3 let mají vstup zdarma. Otevření Stezky korunami stromů znatelně oživilo oblast východních Krkonoš. Provozovatelé místních ubytovacích zařízení si ji nemohou vynachválit, protože Stezka jim přilákala nové hosty dokonce i v mimosezónním období.

Wellness Hotel PECR **** v nedaleké Peci pod Sněžkou se nedávno stal oficiálním partnerem Stezky. Jeho ředitel Jan Štěrba to krátce vysvětluje: „Rozhodli jsme se pro úzkou spolupráci se Stezkou korunami stromů, protože tento projekt z našeho hlediska odpovídá moderním trendům, kterými se i naše hotely ubírají. Nabízí návštěvníkům této části Krkonoš originální atrakci, která ukazuje místní přírodu z nezvyklé perspektivy.“

www.pecr.cz

Rovněž nedaleký SkiResort ČERNÁ HORA – PEC mohl díky Stezce rozšířit svou nabídku letních aktivit. „Návštěva Stezky je pro naše návštěvníky skvělým doplněním jejich celodenního sportovního programu,“ říká mluvčí SkiResortu Zina Plchová„Velkou výhodou je, že je Stezka otevřena po celý rok.“

www.skiresort.cz
Stezka korunami stromů Krkonoše

 
Technická data a zajímavosti:
• Celková délka: 2 180 m
• Délka stezky: 1 511 m
• Délka stezky ve věži: 885 m
• Výška vyhlídkové věže: 45,5 m
• Výška stezky: 23,8 m
• Průměr věže dole: 23 m
• Průměr věže nahoře: 40 m
• Šířka chodníku: 2 m
• Počet herních stanic: 3
• Počet didaktických stanic: 3
• Nadmořská výška horní plošiny: 826,17 m
• Počet sloupů stezky: 115
• Počet sloupů věže: 12
• Délka toboganu: 80 m
• Doba montáže stezky: 67 dnů

Stezka, na níž se pořád něco děje

Stezka korunami stromů Krkonoše není jen turistickou atrakcí, ale specifickým společenským a kulturním centrem, kde se pravidelně pořádají nejrůznější akce pro děti i dospělé. A to je také jeden z důvodů, proč se mnozí návštěvníci na Stezku stále rádi vracejí.

IMG 4443

Už první program uspořádaný loni na začátku července k otevření Stezky přesvědčil návštěvníky, že se tady rozhodně
nudit nebudou. Ve slavnostním programu vystoupili orchestr The Tap Tap, zpěvačka Ewa Farna, artisté a další umělci, kteří účastníky slavnostní akce skvěle bavili. Stezce požehnal i populární polský kněz Zbigniew Czendlik. Během následujících deseti měsíců se na Stezce uskutečnilo množství dalších akcí, na něž návštěvníci vzpomínají dodnes. Stačí vyjmenovat Mikuláše na Stezce, velice populární Novoroční zazvoněnípředvelikonoční malování vajíček s koncertem Plzeňského dětského sboru nebo na konci letošního dubna uspořádaný první ročník Krkonošského sletu čarodějnic. Velkým návštěvnickým magnetem se rovněž staly večerní prohlídky Stezky, organizované z pochopitelných důvodů vždy jen pro omezený počet návštěvníků, ovšem v doprovodu nejpovolanějších průvodců – zástupců Správy Krkonošského národního parku. Stezka korunami stromů Krkonoše také přeje dobrým skutkům. Loni na podzim přivítala například rodiny ze sdružení Onka, dlouhodobě podporujícího rodiny onkologicky léčených dětí. Návštěvu si tak mohli užít rodiče s dětmi, kterým teprve před krátkým časem skončila léčba a tento výlet pro ně byl první příležitostí strávit několik dní společně mimo prostor nemocnice nebo domova. Vítaným oživením Stezky se stal v uplynulých týdnech také její nový maskot – veverčák Emil. Kdekoliv se zatím objevil, vzbudil obrovský zájem a děti i dospělí se hned s ním pokaždé chtějí spřátelit nebo alespoň vyfotit.

20180406 091820 0092 stezka korunami stromu odhalovani emila 2
Kalendář Stezky korunami stromů Krkonoše se už nyní plní dalšími akcemi na letošní sezónu, v níž dojde nejen na kulturu, ale taky na sport. Za zmínku určitě stojí akce k 1. narozeninám Stezky, která se koná 2. 7. 2018. O příjemná překvapení na Stezce nouze nebude.

Zdroj, foto: Stezka korunami stromů

Aktualizováno Sobota, 19 Květen 2018 19:58
 

Reklama

Banner