Zlata Adamovská se stala tváří českých lázní. PDF Tisk Email
Pondělí, 14 Březen 2011 17:15


Jako lázně se toto malebné severomoravské městečko nedaleko Olomouce připomíná již od 16.století. Letopisy zmiňují koupaliště, do kterého dodávaly léčivou vodu zdejší minerální prameny.

 

Proto ani nepřekvapí, že již v roce 1711 tu byl postaven první lázeňský dům. Díky blahodárným účinkům místních pramenů a postupným rozšiřování celého lázeňského komplexu se Teplice nad Bečvou během uplynulých let staly významným centrem léčby cévního systému.

Specializací je rehabilitace klientů s onemocněním srdce a cév,  pohybového aparátu i  nemocí z poruch výměny látkové, např. edukace při zvýšené hladině tuků v krvi, cukrovce.  V  Odborném léčebném ústavu pro kardiorehabilitaci,  prvním a jediném zařízení tohoto druhu v ČR, je poskytována časná kardiorehabilitace. Cílem péče je přispět k  normalizaci zdravotního  stavu  pacienta po náročné operaci srdce a k opětovnému návratu do běžného života.
Lázně ovšem nejsou určené pouze pro nemocné, ale i pro ty, kteří si potřebují odpočinout a načerpat psychickou i fyzickou sílu. Ideální je týden, ale někomu může stačit třeba jen víkend s návštěvou příjemného wellness centra, které slouží lázeňským pacientům i široké veřejnosti.

A co všechno lázně nabízejí? Pojďme si představit alespoň některé procedury a ozdravné kúry:

VacuShape

Jde o  speciálně upravený běžecký trenažér s malou podtlakovou komorou. Komoru v její horní části utěsňuje pás, připnutý na tělo, madla podél trenažéru zajistí vaši bezpečnost. O pohodlí a zábavu během cvičení se postará malá plazmová televize, na které si můžete pustit oblíbený film, videoklip nebo hudbu. Fígl je v tom, že problémové partie (spodní část těla) jsou uzavřené ve zmiňované podtlakové kabině. Střídavým podtlakem je krev nohou, zadečku a bříška nasávána do kapilár v podkoží, přitom s sebou odplavuje tuk ke svalům, který je posléze pohybem spalován. Nejenže za pomoci VacuShape dochází k hubnutí těch správných partií, při chůzi v přístroji se navíc vyplavují metabolické zplodiny a náš lymfatický systém je intenzivně odvádí ven z těla. Při používání VacuShape se silně prokrvuje pokožka nohou a zadečku. Pokožka je lépe zásobovaná kyslíkem, vitaminy, minerálními látkami a potřebnými enzymy – to vše pozitivně působí v boji proti celulitidě.

Zajímavé je zdejší POLÁRIUM – jakási sauna naruby. Dvě až tři minuty v mrazivém vzduchu při teplotě okolo –120°C dokážou téměř zázraky. Během chvíle vylepšíte svoji imunitu pro zimou vyčerpaný organismus, zlepšíte si náladu a navíc při tom absolvujete intenzivní zkrášlovací kúru.

Na víkend k Mrtvému moři

Ano, ve zdejších lázních najdete podmínky jako u skutečného Mrtvého moře kdesi v Jordánsku. I tady na vás bude blahodárně působit sůl a bahno z Mrtvého moře. V případě kožních problémů, potíží s pohybovým aparátem, porušeným metabolismem či krevním oběhem, má klient příležitost podrobit se speciálnímu léčebnému a regeneračnímu programu postavenému na účincích Mrtvého moře.

Jeho součástí je i pobyt v solné jeskyni. Astma, chronické katary dýchacích cest, ale i nemoci nervového systému a kožní onemocnění dostanou v solné jeskyni pořádnou ozdravnou dávku.

Odborný léčebný ústav pro kardiorehabilitaci Teplice nad Bečvou poskytuje vysoce specializovanou rehabilitační a léčebnou péči pacientům se srdečním onemocněním. Je určen pro pacienty po kardiochirurgické operaci.

Ústav disponuje moderním monitorovacím zařízením, které v případě potřeby umožňuje sledovat EKG křivku, krevní tlak, saturaci organismu kyslíkem a dechové funkce. K samozřejmému vybavení pracoviště dále patří přístroje pro okamžitou resuscitaci (defibrilátory),  je zde i centrální rozvod kyslíku do jednotlivých pokojů.

Pacienti jsou pod neustálým dohledem lékařského týmu a zdravotnického personálu.

Jak chodit zdravě

V lázních se pravidelně pořádají kurzy nordic walkingu. Tato stále oblíbenější technika chůze má skvělé rehabilitační výsledky. Aktivizuje tělesné partie, které při normální chůzi zůstávají v relativním klidu. Nordická chůze pomáhá každému, kdo má sedavé zaměstnání a trpí bolestmi zad, strnulou šíjí a problémy s páteří.

Péče o seniory

Léčebný program pro seniory poskytne vašim blízkým plnohodnotnou náhradu rodinného prostředí se zázemím špičkového lázeňského zařízení. Program vychází vstříc těm, kteří denně pečují o ne plně samostatné osoby. V případě vaší potřeby, jako je například čerpání dovolené nebo delší služební cesta, nabízejí lázně kvalitní přechodnou péči o vám blízkou osobu. A navíc se počítá i s případným doprovodem seniora. Rodinní příslušníci mají zvýhodněnou cenu.

Součástí programu je odborná ošetřovatelská péče a rehabilitační program dle doporučení ošetřujícího lékaře.

STOP kouření

Novinkou je procedura Bicom 2000, která na základě principu biorezonance pomáhá při odbourávání závislosti na cigaretách.

WELLNESS

Nedávno otevřené wellness centrum Moravan zve návštěvníky do infrasauny, která spolehlivě spaluje kalorie, ovlivňuje nadváhu, odstraňuje bolesti a zotavuje pokožku.

V bylinné sauně se teplota pohybuje mezi 40 až 60 °C a vlhkost je vyšší než v suché sauně. Při inhalaci dochází k uvolňování dýchacích cest.

Pobyt v solné páře prospívá k regeneraci pokožky, při ekzémech, uvolnění dýchacích cest, zvýšení přirozené obranyschopnosti a odolnosti, posiluje imunitní systém.

Vyzkoušet se dají Kneippovy lázně – vaničky jsou vhodným doplňkem saunovacího rituálu. Jde o střídavé působení teplé a studené vody, které podporuje tkáňový metabolismus a prokrvení.

Je libo Tropickou sprchu? - speciální sprchová hlavice vytváří dojem lehkého tropického deště. Pro dosažení lepšího prokrvení pokožky se pravidelně mění teplota vody od vlažné po horkou.

A ještě whirlpool - odstraňuje únavu, bolest a zlepšuje prokrvení organizmu. Teplota vody se pohybuje mezi 35°- 38°C

a na konci pobytu ve wellness lze spočinout na vyhřívané lavici, čímž dostává  relaxační pobyt v saunovém světě wellness centra skvělou tečku.

Naši krátkou procházku lázněmi Teplice nad Bečvou můžeme ukončit ujištěním, že toto věkem nejstarší, ale duchem velmi mladé lázeňské zařízení na Moravě, má pro každého po celý rok svou náruč do široka otevřenou.  

Více najdete na www.ltnb.cz

Aktualizováno Pondělí, 14 Březen 2011 19:28
 

Reklama

Banner