ROZHOVOR S BÁROU ŠPOTÁKOVOU PDF Tisk Email
Pondělí, 17 Březen 2014 16:17

Syn Janek je součástí každého mého tréninku. Bára Špotáková, dvojnásobná olympijská vítězka, je maminkou téměř ročního syna Janka. Elán vrcholového sportovce neztrácí ani s rolí matky.

 

Jak se Vám změnil život s příchodem syna?

Změnil se docela rapidně, hlavně v prvních dnech a týdnech po porodu, je to velká životní změna. Přibilo spousty nových podnětů, nových radostí. Ale s téměř ročním ohlédnutím musím konstatovat, že zase tak velká změna v profesním životě to není. Přála jsem se vrátit se k profesionálnímu sportu a to se mi podařilo. Trénuji na stejných místech, stejný trénink. Dá se říct, že jsem neubrala ani nepřidala. Vše zvládám i díky pomoci maminky či přítele, kteří mi pomáhají, jezdí se mnou na tréninky, hlídají.

Neměla jste klasickou mateřskou dovolenou. Po jaké době jste se vrátila ke sportovní přípravě?

Klasickou mateřskou dovolenou jsem opravdu neměla. Jsem přeci jenom aktivní žena a vždy jsem byla aktivní, ale nemyslím si, že jsem jediná, kdo to tak má. První měsíce byly poměrně náročné. Malému jsem se věnovala od rána do večera. Časem ale sport začne chybět čím dál tím více. Takže se dá říct, že jsem se aktivně začala hýbat docela brzo. Sport mi hodně scházel během těhotenství. Nebylo to tak, že bych trénovala nějak řízeně, ale spíš jsem se ráda začala zase hýbat sama. Když bylo Janečkovi 6 měsíců, jela jsem na první soustředění, což si myslím, že není nějaké zběsilé tempo, že jsou určitě i ženy, které se to snaží urychlit víc a to v mém případě nebylo potřeba. Ale jinak v podstatě mateřskou mám přibližně stejnou jako každá jiná žena, akorát do toho mám sport, který je prostě součástí mého života.

Jak často v současné době máte trénink?

Mám trénink každý den, víkendy si nechávám volné. Takže mám běžný pracovní týden. Opravdu mám velkou podporu od maminky v hlídání a od partnera, jinak bych to prostě nemohla zvládat. To by nešlo. Ale jelikož mám to velké štěstí a pomoc na blízku, tak jsem se mohla v podstatě plnohodnotně vrátit.

Jak se Vám daří kombinovat sportovní kariéru s mateřskými povinnostmi?

Jak jsem zmínila, díky podpoře a pomoci blízkých poměrně dobře. Je to přeci jenom i tím, že sport je součástí mého života.  Dá se říci, že není den, kdy bych se nehýbala. Proto mi k návratu na plný oštěpařský trénink stačilo, že jsem začala ke konci šestinedělí běhat s kočárkem po lese a když syn usnul, tak jsem si třeba udělala pár odrazů. Zároveň máme fenku, která je závislá na aportu, tudíž jsem si díky ní stále trénovala házení. Trénink přirozenou formou, kterého jsem zastáncem mně naprosto dokonale připravil na nástup do plného profesionálního tréninku oštěpu.

Berete syna na soustředění?

Je stále se mnou. Zatím jsem v podstatě žádnou noc netrávila bez něj. Plánuji, že si ho určitě budu brát i na závody. Již s manažerem plánujeme první závody. Budou nejspíš v Římě, kde ráda závodím a mám tam dobré vztahy.  Tak doufám, že pojedeme všichni třeba i s Lukášem a Jankem. Byla bych ráda, aby na první závody byli se mnou. Pak si dovedu představit, že budu jezdit i sama. Přeci jen závody bývají rychlé a cesta je na “otočku”. Je to v podstatě maximálně na tři dny. Uvidím, jestli budu nervózní. Janek je zvyklý, že není pořád se mnou. Přeci jenom během tréninků si užívá radostí jiných, díky tomu je docela společenský. To zvládneme. J

Jako vrcholová sportovkyně jistě máte odborníkem sestavený výživový plán. Jakou výživu volíte pro svého syna?

No já jsem na sebe moc v tomto ohledu nedbala. Vybrala jsem si totiž ideální disciplínu, kde nemusíte být ani v jednom extrému. Je prostě dobré před sezónou nějaké to kilo shodit, pak se vám líp závodí. Samozřejmě si to trochu hlídat musím, ale není to prostě extrém, jako v jiných, třeba vytrvalostních disciplínách. Ale pro své dítě se přirozeně člověk snaží dávat to nejlepší. To asi neříkám jako jediná, to víme, že se přeci jenom na dětech nešetří, takže jsem stejná a snažím se mu dávat to nejlepší a přemýšlet nad tím, co mu dávám a nechávám si také poradit od odborníků. Kojila jsem do 5 a půl měsíců téměř plně a nyní mu dávám náhradní mléko Sunar premium a další příkrmy. Je spokojený a krásně roste, takže myslím, že super.

Jste ambasadorskou nového Sunar premium. Proč jste si vybrala právě tento produkt?

Protože mu Sunar chutná, prospívá po něm a je to ideální pokračující výživou po kojení. Navíc Sunar premium je vylepšen tak, že se co nejvíce přibližuje mateřskému mléku a to si myslím, že zároveň dobrý nástup a pokračování výživy po mateřském mléku. Janek si tak přirozeně řekl sám a přišel na to. Já jsem i ráda, protože nemůžu při plném tréninku kojit. Postupně šlo všechno přirozeně. Opravdu jsem zastáncem, že když pozorujete dítě, ono si řekne většinou samo. Sám přešel na umělou výživu s příkrmy a myslím si, že mu prospívá velmi dobře. Spokojenost dítěte vám samo ukáže.

Jak se vracíte do kondice, kterou jste měla před těhotenstvím? Daří se Vám to?

Úplně úžasně. Sama jsem byla docela překvapená. Ale je to i tím, že jsem opravdu během těhotenství nebyla pasivní. Stále jsem chodila, i když byla ukrutná zima. Měla jsem hůlky a chodila jsem s pejskem na procházky po brdských lesích. A zároveň jsem to i potřebovala, protože po tolika letech, co jsem závodila a byla jsem stále v jednom kole, chodit po lese bez lidí a v klidu bylo uklidňující. Chodit sama v tichu lesa bylo naprosto úžasné. Díky tomu mám asi i klidného synka. Ke konci šestinedělí jsem pak vlastně začala i běhat. Poprvé jsem se proběhla s kočárkem, takový klus spíš a na své váze jsem byla téměř okamžitě, až jsem se tomu sama divila. A celkově se kondice vrací rychle, i co se týče síly. Teď jsem během soustředění na tom byla například stejně jako před olympiádou, což je super.

Aktualizováno Pondělí, 17 Březen 2014 16:35