První manuál, kterého se nemusíte bát PDF Tisk Email
Neděle, 26 Červenec 2020 07:22

alt

Občas to cuká, sem tam to chcípne a partner protáčí oči. Řeč je o spojce, se kterou to bývá občas boj. Pro někoho je možná řešením automat, jenže co když rádi ovládáte auto manuálně? Automobilka Kia představila vychytávku, díky které můžete stále ovládat auto třemi pedály, ale nemusíte si lámat hlavu s citlivostí spojky.

 

Oním kouzelným řešením je technologie iMT, tedy inteligentní manuální převodovka. Jedná se o elektronické ovládání spojkového pedálu, díky kterému teď můžete spojku považovat pouze za tlačítko. Když ji sešlápnete, dáváte svému parťákovi na čtyřech kolech tajný signál, že teď je to na něm a ať se hezky a hladce rozjede. S takovým autem si můžete v klidu obout i vysoké podpatky a přesto budou rozjezdy bez sebemenšího zádrhelu. Už totiž nemusíte dbát na správnou pozici záběru, o to se postará elektronika. Jako první dostal tuhle vychytávku mild hybridní crossover Kia XCeed a brzy budou následovat další. Díky nové převodovce vám přitom XCeed ještě navíc ušetří na kávu, v běžném provozu jezdí se spotřebou nižší přibližně o 3 %.

Jak to funguje za jízdy a čím to, že technologie dokáže šetřit palivo?

· jakmile systém inteligentní manuální převodovky ve spolupráci s navigací vyhodnotí, že auto bude tzv. plachtit (tedy pojede na volnoběh), pošle elektrický signál převodovce, aby vypla motor a rozpojila spojku,

· motor se vypne, auto jede na volnoběh a tím dochází k šetření paliva,

· chcete-li pak znovu zrychlit, sešlápnete plyn a iMT okamžitě zašle signál převodovce, která spojku spojí a motor se hladce nastartuje,

· díky elektrické posile jsou zajištěny správné otáčky spalovacího motoru i převodovky a nehrozí tak cukání či dokonce „chcípnutí“.

https://www.kia.com/cz/

Aktualizováno Pondělí, 27 Červenec 2020 08:02
 

Reklama

Banner