První sníh zaskočil řidiče méně než loni, zimní pneumatiky přezulo 81 % Čechů PDF Tisk Email
Středa, 01 Prosinec 2010 04:45

Goodyear... ke globální značce...

moon rocks-earth_s

... ke globální značce.

Před prvním sněhem, který dnes pokryl většinu českých silnic, přezulo zimní pneumatiky 81 % řidičů. Vyplývá to z aktuálních statistik předního e-shopu, který shromažďuje data z pneuservisů po celém území České republiky. Letos první sníh motoristy zaskočil méně než loni. Důvodem je nejen pozdější sněžení oproti loňskému roku, ale také informace o neočekávaném zdražení pneumatik.

 

undefined

Většinu řidičů tradičně motivuje k přezutí zimních pneumatik až první pokrývka sněhu na vozovce. Letos však napadl první sníh o dva měsíce později než v loňském roce. Proto sníh překvapil pouze pětinu českých řidičů, kteří dosud pneumatiky nepřezuli. Ukázal to dnešní průzkum e-shopu Pneumatiky.cz, který analyzoval počet přezutých pneumatik trvale uskladněných v tuzemských pneuservisech. Motoristy k dřívějšímu nákupu a přezutí zimních pneu rovněž přiměla informace o zvyšování cen zimních pneu kvůli zdražení kaučuku, kterého je nyní nedostatek. V důsledku toho se také prodejci pneumatik potýkají s nedostatkem skladových zásob pneu.

„Letos před prvním sněhem přezulo pneumatiky dvakrát více řidičů než tomu bylo loni. Příčinou je přirozeně pozdější sníh, který napadl až na konci listopadu, zatímco zimní výbava je povinná už od 1. listopadu,“ upozornil Vojtěch Schwangmaier, ředitel předního tuzemského internetového obchodu Pneumatiky.cz. „Letos je situace jiná také díky tomu, že hrozí  nedostatek zboží. Výrobci totiž nedodali všechny řádně objednané pneumatiky svým odběratelům, a proto lze očekávat problémy s dostupností pneu některých rozměrů,“ upozornil Schwangmaier s tím, že e-shop Pneumatiky.cz letos zaznamenal meziroční nárůst prodeje zimních pneu o 60%. Příčinou je, že zákazníci očekávají u internetových prodejců větší zásoby zboží, proto kvůli obavám z nedostatku zboží v běžných prodejnách nakupují raději v e-shopech.

action shot - sp winter sport 3d_12

Odborníci se shodují, že mnozí řidiči jsou neukáznění a každý rok čekají s přezutím zimních pneumatik na první sníh nebo na 1. listopad, kdy vstupuje v platnost dopravní značka Zimní výbava. Mohou však být zaskočeni výrazným zhoršením klimatických podmínek, kdy jejich vůz není připraven k provozu. Řidiči totiž často zapomínají na fakt, že se jízdní vlastnosti letních pneu začínají zhoršovat při teplotách pod 7 °C. Běhoun pneumatik ztrácí elasticitu a hůře přilíná k povrchu silnice. Odborníci proto doporučují přezouvat na zimní pneumatiky již na přelomu září a října, kdy se začíná prudce ochlazovat a neponechávat přezutí až na první sníh.

„Nejen na zasněžené vozovce je využívání zimních pneumatik nezbytné. Mezi hlavní důvody se řadí účinnější záběrovost a lepší brzdné účinky. Tím se samozřejmě podstatně zvyšuje bezpečnost posádky,“ připomněl Jakub Ptačinský z tiskového oddělení Ministerstva dopravy. „I přesto se bohužel najdou každou zimu desítky nezodpovědných řidičů, kteří se na kluzké cesty vydají na letních, leckdy navíc velmi sjetých pneumatikách,“ podotkl Ptačinský.

Aktualizováno Středa, 22 Prosinec 2010 05:29
 

Reklama

Banner